• تاریخ : ۵ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

در حاشیه مراسم افتتاحیه نخستین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم، آثار جدید رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو رونمایی شد.

به گفته مهر نور، به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این مراسم از کتاب‌های «ایران من»، به زبان هندی، نوشته آبهای کومار سینگ، رییس مرکز مطالعات هند و ایران از دانشگاه روهیلکند در شهر بریلی هند،  «ایران مهد همزیستی مسالمت آمیز ادیان» به زبان انگلیسی تهیه شده توسط مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، «معنویت هندی؛ تئوری و عمل» به زبان انگلیسی، نوشته پروفسور اس آر بهات، رییس شورای تحقیقات فلسفی هند و جلد ششم «فرهنگ» چهار زبانه فارسی هندی انگلیسی اردو از انتشارات سال ۱۳۹۶ رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو رونمایی به عمل آمد.

بنابر اعلام این خبر،  نخستین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «معنویت در اسلام و هندوئیزم» عصر روز چهارشنبه (۳ آبان‌ماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن قمی، معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، حسن بلخاری، رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران، حجج الاسلام مریجی، رییس پژوهشگاه باقرالعلوم، حمید پارسانیا، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، احمد مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری و رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، صاحبی، رییس شورای علمی دین پژوهان ایران، مرتضی صبوری، معاون مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، غلامرضا انصاری، سفیر و علی دهگاهی، رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو، مدیر مرکز بین‌المللی هند و  شخصیت‌های فرهنگی،  مذهبی و اندیشمندان ایرانی و هندی در محل مرکز بین‌المللی هند، با ارائه آغاز شد.

این دور از گفت‌وگوهای دینی به همت رایزنی فرهنگی  جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو  و با همکاری شورای  تحقیقات فلسفی هند و  مرکز  گفت‌وگوهای ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مشارکت بنیاد هند، با حضور اندیشمندان و علمای دینی و مذهبی ایرانی و هندی  به مدت دو روز  برگزار می‌شود.

گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان می‌شود

همچنین نخست‌وزیر هند در نخستین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم پیامی را صادر کرد که در این پیام آمده هست:

خرسندم از اینکه گفت‌وگوی بین دینی دو روزه با موضوع «معنویت در هندوئیزم و اسلام» در روزهای ۲۵ و ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷ با همکاری شورای تحقیقات فلسفی هند، خانه فرهنگ ایران در دهلی نو، بنیاد هند و مرکز گفت‌وگوی ادیان ایران در حال برگزاری هست.

هند و ایران روابط دیرینه و پیوند مستحکمی را در طول تاریخ به نمایش گذاشته‌اند. قرن‌ها ملت‌های ما دوستان ویژه‌ای با هم بوده اند. بدین سبب، شایسته هست که چنین گفت‌وگوی بین دینی توسط موسسات هر دو کشور تدارک دیده می‌شود.

عنوان کنفرانس و گفت‌وگوی دینی قطعا موجب گسترش بیشتر پیام صلح و همدلی جهانی خواهد بود. اطمینان دارم این رخداد، بستری شایسته را برای گفت‌وگوها و مباحثات سودمند، فراهم نموده و فرصت مغتنمی را برای شرکت‌کنندگان بدست خواهد داد تا از جمع فرهیختگان علمی و رهبران دینی کسب فیض کنند.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما