• تاریخ : ۱۲ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

« باید بپذیریم که در دنیای امروز تنها گفتگو و مدارا می‌تواند آتش دشمنی‌ها و کینه‌ورزی‌ها را فرونشاند، جنگ و نزاع را کاهش دهد و به جای آنها مهر و دوستی و برادری و همدلی را جایگزین کند. امروز در ایران گفتگو و مدارا اهمیتی دوچندان یافته هست.»

به گفته مهر نور، سلمان ساکت، رییس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی در نشست پرچمدار تقریب که در دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: استاد واعظ‌زاده خراسانی یکی از نوادرِ روزگار ما و از دانشمندان کم‌نظیری بود که دانشگاه فردوسی مشهد از حضور و وجود ایشان سال‌ها بهره برده و بدان مباهات کرده‌ هست.

وی ادامه داد: مرحوم واعظ‌زاده یکی از نخستین استادانی بود که به دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی که آن روزها دانشگاه مشهد خوانده می‌شد، گام نهاد و در طی سال‌های متمادی تدریس و تحقیق در این دانشکده علاوه‌بر شاگردان بسیاری که پرورش داد، در بالندگی مجله دانشکده نیز نقشی بسزا ایفا کرد؛ اما بی‌تردید پررنگ‌ترین و تاثیرگذارترین فعالیت او در دانشگاه برگزاری کنگره هزاره شیخ طوسی در پایان سال ۴۹ و ابتدای سال ۵۰ شمسی بود.

وی گفت: این کنگره یکی از بهترین و مهمترین کنگره‌ها در نیم قرن اخیر بوده و چه بسا بعد از کنگره هزاره فردوسی در سال ۱۳۱۳، اثرگذارترین کنگره در ایران بوده هست. مجموع مقالات این کنگره همراه با معرفی کمیته‌ها و بیانیه نهایی در سه جلد منتشر شده که به خوبی ابعاد و ژرفای کنگره را نشان می‌دهد. این کنگره الگوی خوب و مناسب برای روزگار همایش‌زده و پر از سمینار امروز ما هست.

«ساکت» با اشاره به اینکه «استاد واعظ‌زاده شخصیت چند بُعدی و چند وجهی داشت»، گفت: ایشان در  قرآن تفسیر، فقه، اصول و کلام تبحر ویژه داشت و در بسیاری از حوزه‌ها کم‌مانند و بی‌نظیر بود. او مسئولیت‌های بسیاری  بر عهده داشت که مهمترین آنها دبیرکلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بود و به حق در این مسئولیت منشا خدمات فراوانی شد.

وی افزود:  این همه سبب شد تا از دو سه ماه قبل با محوریت دفتر تبلیغات اسلامی خراسان و با مشارکت دانشگاه فردوسی مشهد و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس برگزاری نکوداشتی به مناسبت اولین سالگرد این استاد فرزانه برنامه‌ریزی شود. این نکوداشت با عنوان بزرگداشت «قرآن‌پژوه روشن‌بین، بررسی شخصیت و اندیشه‌های استاد واعظ‌زاده» در ۳۰ آذر در دفتر تبلیغات اسلامی برگزارخواهد شد.

این استاد زبان و ادبیات دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: آنطور که از عنوان نکوداشت برمی‌آید، بیشتر مبتنی بر آثار قرآنی و تفسیری استاد واعظ‌زاده خواهد بود، اما بی‌تردید اندیشه‌های تقریبی استاد و کوشش‌های بی‌دریغ و اثرگذار ایشان در زمینه تقریب مذاهب اسلامی که به ویژه در سال‌های تصدی ایشان بر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از رونقی دوچندان برخورد بود، یکی از مهمترین وجوه شخصیت و اندیشه‌های استاد هست که دانشگاه فردوسی مشهد و به ویژه دانشکده الهیات و مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه مسئولیت پرداختن به آن را بر عهده گرفت و این نشست را امروز برگزار کرد.

ساکت یادآور شد: امروز  که در گوشه کنار اسلام توطئه استکبار جهانی با جهل، نادانی و خرافه و فرقه‌گرایی درهم آمیخته و هر روز به نام دین و مذهب و فرقه، گروهی مسلمان گروهی دیگر را می‌کشتند و گروهی شبه مسلمان آتش تفرقه و چند دستگی را شعله‌ورتر می‌سازند، اهمیت کوشش‌ها و دیدگاه‌های آن استاد ژرف‌بین و دوراندیش بیش از پیش نمایان شده هست. 

وی خاطرنشان کرد: باید بپذیریم که در دنیای امروز تنها گفتگو و مدارا می‌تواند آتش دشمنی‌ها و کینه‌ورزی‌ها را فرونشاند، جنگ و نزاع را کاهش دهد و به جای آنها مهر و دوستی و برادری و همدلی را جایگزین کند. امروز در ایران گفتگو و مدارا اهمیتی دوچندان یافته هست. اگر در دهه‌های پیش گروهی بر رواج گفتگو  خرده می‌گرفتند و با آن مخالفت می‌کردند، با شرایط حساس و پر مخاطره امروز دیگر کسی بر ضرورت آن انگشتِ تردید و پرسش نمی‌نهد.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما