• تاریخ : ۲۱ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

یکی از مراجع تقلید گفت: تمام علما در نزد خداوند بر اساس خدماتی که ارائه دادند مشمول رحمت الهی می‌شوند و آیت الله العظمی رضا مدنی کاشانی، شخصی بود که تمامی عمر خود را صرف ترویج اسلام کرده هست.

به گفته مهر نور، آیت الله جعفر سبحانی در پیام تصویری که در آیین اختتامیه همایش میانچال، مدار معرفت، پخش شد، اظهار کرد: از زمان رحلت این عالم، یک ربع قرن گذشته هست و شایسته هست مردم کاشان و علاقه‌مندان به این عالم از زحمات این مرد تشکر کنند.

وی با بیان اینکه علمای ما بر دو دسته هستند، افزود: برخی علما با قلم کار می‌کنند و قلم آن‌ها کارگر هست اما اهل بیان و تدریس نبودند و گروه دیگری هستند که اهل بیان و تدریس هستند و قلم آن‌ها کاربرد زیادی ندارد اما در این میان برخی علما وجود داشتند که هر دو مطلب را دارند و مسلح به هر دو سلاح هستند و علامه شیخ مفید از جمله این علما هست.

این مرجع تقلید تصریح‌کرد: آیت الله مدنی کاشانی به سلاح قلم و بیان تجهیز بودند و در حوزه علمیه طلاب را نیز تربیت و با قلم خود به اسلام و مسلمانان خدمت می‌کرد و در حقیقت این عالم مظهر هر دو نعمت بیان و قلم هست.

سبحانی ادامه داد: اگر بخواهیم درباره شخصیتی قضاوت کنیم باید به آثار او مراجعه کنیم و آثار آیت الله مدنی و ویژگی‌های آثار این عالم کاشانی نیز در حقیقت در باب معارف و فقه اهل قلم هست و ساخت مدرسه توسط آیت الله مدنی نشان‌دهنده جایگاه علمی او و نشان دهنده مغز فکری این عالم هست.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق علیه السلام که در خاندان ما، کسانی هستند که آیین اسلام را ترویج می‌کنند و جهالت را از بین می‌برند و شاگردان امامان معصوم را نیز شامل می‌شود، افزود: حقیقتا علما از زمان امام صادق علیه السلام به واسطه قلم به این حدیث معنا بخشیدند.

این مرجع تقلید شیعه گفت: این نوع مجالس دو اثر دارد، اولا تقدیر از زحمات آیت الله مدنی هست و دومین اثر آن هست که نسل حاضر به تربیت علم ترغیب می‌شوند و خاندان این عالم باید کوشش کنند این نور علم باقی بماند.

به گفته مهر نور، آیین اختتامیه همایش میانچال مدار معرفت با محوریت پاسداشت مقام آیت الله حاج آقا رضا مدنی کاشانی، در تالار آزادی دانشگاه کاشان برگزار شد.

تجلیل از بیش از نیم قرن خدمات اجتماعی و فرهنگی حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا محمد مدنی، پرده برداری از سردیس آیت العظمی مدنی کاشانی، رونمایی از کتاب مجموعه آثار از جمله برنامه‌های آیین بود.

آیت الله حاج آقا رضا مدنی کاشانی فرزند آیت الله «عبدالرسول مدنی» از علمای بزرگ زمان خود بود که تحصیلات خود را در خدمت آیت الله حاج شیخ «عبداکریم حایری» ادامه داد و و برای خدمت به مردم، اسلام و تشیع به کاشان بازگشت و با تدریس در مسجد میانچال کاشان در تعلیم و تربیت طلاب و روحانیت نقش موثری داشت. کتاب‌های براهین الحج الفقها والحجج، القصاص الفقها والخواص، کتاب الدیات، فرائض المقلدین (رساله عملیه)، کتاب الخلافه و مناسک حج از جمله آثار ارزشمند این عالم ربانی هست.

وی پس از سال‌ها مجاهدت در راه علم و خدمت به خلق خدا در سن ۹۳ سالگی در پنجم تیر ۱۳۷۱ هجری شمسی دعوت حق را لبیک گفت.

انتهای پیام

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما