• تاریخ : ۲۸ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

اهمیت شب بیست و سوم رمضانبه گفته گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور، شب قدر، شب رحمت، برکت و مغفرت الهی هست، شبی که در لحظه لحظه اش عطر خدا جاری هست. در این شب، خداوند راه بندگی را هموار و مسیر تکامل را بیش از پیش در اختیار آدمیان قرار داده هست و این شب فرصتی هست مغتنم برای خودسازی. آنچه مسلم هست، نقش آشکار تلاش آدمی در رقم زدن سرنوشت خویش در شب قدر هست. کسانی که اهل دعا و راز و نیاز و اهل شب قدرند، نقش خویش را در شب قدر به خوبی دریافته اند.

 
گرچه در احادیث مرتبط با لیلة القدر، شب‌های نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان مطرح هست ولی در همین روایات، هدایت به سمت شب بیست و سوم بیشتر به چشم می‌خورد. برخی روایات اعتبار شب بیست و سوم را بیشتر دانسته و این شب را لیلة القدر نامیده اند.

سفیان بن سمط از امام صادق (ع) پرسید: امید می‌رود چه شب هایی از ماه رمضان لیلة القدر باشد؟ امام (ع) پاسخ داد: نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم. دوباره پرسید: مورد اعتماد از این‌ها کدام هست؟ امام فرمود:: شب بیست و سوم.
 
امام صادق (ع) درباره اعمال شب قدر فرمود:: شب نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان را غسل کن و در احیای این شب‌ها کوشش کن. در ادامه فرمود:: در روایتی از امام باقر (ع) نقل شده هست که مردی در ماه رمضان خدمت پیامبر خدا (ص) آمد و به آن حضرت گفت: من در بیرون مدینه به سر می‌برم و شتر و گوسفند دارم که نمی‌توانم همه شب در مدینه حاضر شوم. دوست دارم شبی را به من معرفی کنی تا آن شب را به مدینه بیایم و در نماز و عبادت حاضر باشم. حضرت او را به نزد خود فراخواند و در گوش وی آن شب را معرفی نمود. آن مرد نیز وقتی شب‌های بیست و سوم ماه رمضان فرا می‌رسید، با همه خانواده و فرزندان و غلامان به مدینه می‌آمد و آن شب را می‌ماند و صبحگاهان به منزل خویش بر می‌گشت.

 

همچنین در روایت دیگری نقل شده هست که رسول خدا (ص) در شب بیست و سوم ماه رمضان به سر و روی خانواده‌اش آب می‌پاشید تا به خواب نروند و شب را به احیا بنشینند.
 
یحیی بن علا گفته هست: امام صادق (ع) به شدت بیمار شدند پس فرمان دادند ایشان را به مسجد النبی بردند و تا صبح بیست و سوم ماه رمضان در مسجد بودند.
 
این گونه رفتار‌ها نیز عامل هدایت عملی مسلمانان به سوی درک ارزش و اهمیت شب بیست و سوم هست. برقراری پیوند بین حوادث قطعی شب قدر با شب بیست و سوم در احادیثی که مرتبط با شب بیست و سوم ماه رمضان هست، اتفاقاتی که در شب قدر روی می‌دهد به این شب نسبت داده شده هست. گفته حوادث لیلة القدر در بیان رویدادهای شب بیست و سوم، دلیل دیگری هست که احتمال لیلة القدر بودن شب بیست و سوم را تقویت می‌کند. امام صادق (ع) فرمود:: هرکس سوره عنکبوت و روم را در شب بیست و سوم ماه رمضان قرائت کند، او‌ای ابامحمد به خدا سوگند اهل بهشت هست و در آن هیچ کس استثنا نشده هست. مرحوم علامه مجلسی نیز در کتاب “زادالمعاد” می‌گوید: اکثر احادیث معتبر دلالت دارد که شب بیست و سوم، شب قدر هست.

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما