• تاریخ : ۱۰ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

حجت الاسلام والمسلمین محمد باقریان کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور درباره اموات و خیرات برای آنان گفت: کسانی که از این دنیا به عالم برزخ رفته اند عنوان اموات داده می شود اما باید توجه داشته باشیم که مردگان در دنیا در عالم برزخ زنده هستند و زندگی می کنند.

عالم برزخ
وی در همین راستا افزود: به تعبیر قرآن کریم افرادی که در این دنیا خوب بودند در آن جا صبح و عصر روزی می خورند. “لا يَسْمَعُونَ فيها لَغْواً إِلاَّ سَلاماً وَ لَهُمْ رِزْقُهُمْ فيها بُکْرَةً وَ عَشِيًّا”. “در آن جا هیچ سخن بیهوده اى نمى شنوند; فقط سخنى که از سلامت و عافیت حکایت دارد به گوششان مى رسد، و در آن جا هر بامداد و عصرگاه رزق خود را خواهند داشت”. کسانی نیز که از دنیا رفته اند و افراد خوبی نبودند صبح و شامگاه بر آنان آتش و عذاب عرضه می شود. وقتی صراحتا و این گونه در قرآن بیان می شود یعنی آن جا زندگی وجود دارد و براساس قوانین و قواعد خاص خود و عملکردشان پیش می روند.

این کارشناس علوم قرآنی با اشاره به نیاز اموات به باقیات و صالحات اظهار کرد: عملکردی که در این دنیا نسبت به افراد زنده انجام می شود باید نسبت به افرادی که از این دنیا رفته اند نیز انجام داد. پدر ما چه در این عالم باشد و چه در عالم برزخ پدر ماست. همان گونه که در این عالم نیاز برای افراد وجود دارد در برزخ نیز نیاز وجود دارد. اگر فرد انسان خوبی در دنیا بود و کار خیر به نام او انجام شود درجات او را رفیع می کند، اگر نیازمند هست نیازش برطرف می شود و اگر گناهکار هست عذاب از او کم می شود بنابراین در دعاها توصیه شده که اَللّهُمَّ اغفِر لِلمُومِنینَ وَ المُومِنَاتِ وَ المُسلِمینَ وَ المُسلِمَاتِ اَلاَحیَاءِ مِنهُم وَ الاَموَاتِ. خدایا همه مومنین و مومنات و مسلمین و مسلمات را بیامرز علی الخصوص زنده ها و مرده ها. به نظر می رسد نیاز اموات بسیار بیشتر از کسانی هست که در دنیا زندگی می کنند چون در دنیا توانایی عمل وجود دارد و ثبت آن در دین آمده هست اما وقتی افرد از دنیا روند پرونده اعمالشان بسته می شود. در چنین شرایطی باقیات و صالحات هست که به آن ها کمک می کند.

حجت الاسلام والمسلمین باقریان درباره وظایف افرادی که در این دنیا زنده هستند و زندگی می کنند نسبت به اموات توضیح داد: همان رفتاری که در دنیا نسبت به ائمه اطهار(ع)، پدر و مادر و اطرافیان دارند بعد از مرگشان نیز باید از خود نشان دهند. در روایات آمده هست که به زیارت اموات بروید همان گونه که وقتی به دیدار اطرافیان می روید و خوشحال می شوید اموات نیز از دیدن شما خوشحال می شوند. نماز، روزه، صدقه و انجام کارهای متفاوت به نام آن ها هدیه برای اموات هست.

اموات
وی خاطرنشان کرد: به فکر اموات بودن و اقدام به کار خیر برای آن ها نشان دهنده روحیه قدرشناسی هست و به آنان هم می رسد.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما