• تاریخ : ۱۹ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

به گفته خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور، مراسم اربعین حسینی امسال پرشور تر از سالهای گذشته با حضور میلیونی مردم از جای جای ایران و دیگر کشورها به سمت کربلای معلی در حال برگزاری هست و تا این لحظه هنوز جمعیت زیادی در راه هستند و به کربلا نرسیده و جمعیت پرشوری در کربلای معلی حضور دارند و در حال برگزاری مراسم اربعین حسینی در حرم اما حسین(ع) هستند.

از نکات قابل توجه در پیاده روی اربعین امسال حضور میلیونی زائران نسبت به سالهای گذشته هست، همه زائران با عشق به سوی مقصدشان یعنی زیارت سیدالشهدا در کربلا با ذکر و خواندن دعا مسیر را پشت سر می گذارند و آنهایی که به معبود خود رسیده اند اشک از چشم هایشان جاری شده و زیارت اربعین می خوانند.

برگزاری باشکوه اربعین حسینی /عمود آخر و اشکی که با دیدن گنبد قمر بنی هاشم از چشم‌ها جاری می‌شود+ تصویر
در کربلا شور عجیبی امروز وجود دارد، همه از مسلمان و مسیحی گرفته تا شیعه و سنی همه کنار هم یک دل برای امام حسین(ع) عزاداری می کنند تا با این یک دلی به جهانیان نشان دهند عظیم تر از اجتماع اربعین در دنیا وجود نداشته و ندارد.

بسیاری از کارشناسان مذهبی و کارشناسان علوم قرآنی  همچنین کسانی که در مسیر این پیاده روی حضور داشتند با خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور به بحث و گفت گو نشستند و احساس خود را نسبت به این راهپیمایی عظیم جهان اسلام بین کردند.

***پیاده‌روی اربعین پیکره بدخواهان اسلام را به لرزه می اندازد/پیام زیارت عاشورا برای دشمنان اسلام 

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد صابری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور گفت: زیارت عاشورا زیارتی هست که هر فردی می‌تواند در هر دقیقه، ساعت، و یا در طول عمر آن را بخواند و از فضیلت آن بهره‌مند شود.

وی افزود: وقتی فراخوان پیاده‌روی اربعین داده می شود مردم خودجوش حرکت می کنند و هر فردی از هر فرصتی استفاده کرده و در این راه زیارت عاشورا می‌خواند.

پیاده‌روی اربعین
صابری درباره تاثیر خواندن زیارت عاشورا در روز اربعین اظهار کرد: خواندن زیارت عاشورا در دل پیاده‌روی اربعین پیام دارد یعنی دشمن اگر بخواهد خیال خامی نسبت به مردم داشته باشد، با این رفتار زائران امام حسین(ع) در پیاده‌روی اربعین بدون شک به اتاق فکر، نگاه و پیکره دشمن لرزه می‌افتد.

وی ادامه داد: همچنین دشمن اگر بخواهند به مردم ایران و سایر نقاط دنیا نظر سوئی داشته باشد به مشکل خورده و بساط خود را جمع می‌کند، چراکه این مردم عاشورایی و اربعینی هستند، و عاشورایی و اربعینی زندگی می‌کنند.

این کارشناس علوم قرآنی پیاده روی اربعین را مهمترین رویداد و تجمع عظیم جهان اسلام خواند و تصریح کرد: اهمیت موضوع در این هست که مردم هنوز پای دستگاه “امام حسین(ع)” با جان و دل مانده‌اند، وقتی که به سمت کربلا حرکت می‌کنند با تمام عشق این کار را انجام می‌دهند و هیچ چیز جلودار آنان نیست.

برای مشاهده کامل خبر اینجا کلیک کنید.

***فرهنگ اخوت و برادری در برگزاری مراسم اربعین دوباره محکم می شود

حجت الاسلام والمسلمسن محمد خوش نظر کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور،  گفت: این مراسم همچنین فرصت خوبی هست که فرهنگ برادری؛ اخوت و وحدت حول محور ولایت فقیه تبلیغ شود. از همه ملل و اقوام در این اجتماع شرکت می کنند و فرصت بسیار خوبی هست تا چهره امریکا و اسرائیل و نقشه های آن ها افشا شود.

وی درباره حال و هوای پیاده روی اربعین که خود نیز آن را تجربه کرده هست بیان کرد: در مسیر کربلا و حرم امام حسین(ع) زائر متعلق به خود نیست چرا که در فضای کاملا معنوی قرار گرفته و شور حسینی را احساس می کند، بنابراین باید با توجه به شلوغی این اجتماع مراقبت کنیم تا این حال معنوی را از دست ندهیم .

وی درباره رفتار مردم عراق با زائران حسینی در مسیر پیاده روی اربعین نیز افزود: ساکنان عراق حس برادری خوبی دارند که تجربه کرده ام. آنان مهمان نواز بوده و با مهربانی از زوار استقبال می کنند، گاهی اوقات اگر برخوردی پیش آید طرف مقابل را در آغوش می گیرند و از حق خود گذشته و ایثار می کنند.

برای مشاهده کامل خبر اینجا کلیک کنید.

***وحدت مثال زدنی شیعیان در مسیر پیاده روی اربعین/کفاشی که کفش زائران را با واکس از غبار راه پاک می‌کند

طراح صحنه نمایش “آخرین نبرد” گفت: عشق به امام حسین (ع) پیر و جوان نمی‌شناسد. پیرمردان و پیرزنان زیادی با وجود سختی راه همراه ما شده‌اند و جوانان هر کدام به نوعی با حمل بار این عزیزان و حتی گاهی با بر دوش کشیدن آنها در نقاطی که خسته شده اند به آنها کمک می‌کنند.

طاها فرد طراح صحنه تئاتر که هم‌اکنون در پیاده‌روی اربعین حضور دارد در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور، درخصوص حال و هوای مرزهای ایران در مسیر پیاده روی اربعین گفت: شور حال عجیبی در مردم هست. هرکس به نوبه خود به دیگری کمک می‌کند و وحدت مثال زدنی در این گوشه از جهان بین شیعه و سنی ایجاد شده هست.

پیاده روی اربعین

وی در همین راستا افزود: عشق به امام حسین (ع) پیر و جوان نمی‌شناسد. پیرمردان و پیرزنان زیادی با وجود سختی راه همراه ما شده‌اند و جوانان هر کدام به نوعی با حمل بار این عزیزان و حتی گاهی با بر دوش کشیدن آنها در نقاطی که خسته شده اند به آنها کمک می‌کنند.

پیاده روی اربعین

طراح صحنه نمایش “آخرین نبرد” با اشاره به افزایش تعداد موکب‌ها نسبت به سال گذشته ادامه داد: امسال تعداد موکب‌های بین راه بسیار بیشتر از سال گذشته شده و از لحاظ امکانات بهداشتی و تنوع غذایی برای زائرین امکانات بسیار بیشتری در نظر گرفته شده هست.

برای مشاهده کامل خبر اینجا کلیک کنید.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد باقریان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور، درباره اعمالی که زائران باید در مسیر پیاده‌روی اربعین انجام دهند گفت: زائر امام حسین (ع) با کمک زائران دیگر، راهنمایی مادی و معنوی، آدرس دادن به افراد و همچنین  پرداخت پول به موکبان به‌ منظور خدمات‌رسانی مادی و معنوی به زوار و نیز کمک‌رسانی به کسانی که ناتوان هستند پاداش و ثواب فراوانی از این سفر ببرند.

اربعین
وی تصریح کرد: زائران زیادی در این مسیر با سلایق و اخلاق مختلف حضور دارند و زحمات زیادی را متحمل می‌شوند همچنین راه طولانی مسیر ممکن هست فرد را خسته کند بنابراین زائر خوش‌اخلاقی و حلم و بردباری داشته باشد، ظرفیت خود را قوی کند و مواظب باشد که با عصبانیت و بداخلاقی با کسی در طول مسیر برخورد نکند چرا که با این اعمال ارزش او کم می‌شود.

این کارشناس علوم قرآنی درباره خستگی راه و تأثیرات آن اظهار کرد: امیرالمؤمنین علی (ع) می‌فرمایند دل آدمی گاهی به معنویت روی می‌آورد و گاه به آن پشت می‌کند، پس باید در انجام اعمال تنوع داشته باشیم یعنی اگر زائر در مسیر توان خواندن زیارت عاشورا را نداشت می‌تواند به دیگران کمک کند و بالعکس اگر حال کمک کردن نداشت به ذکر و خواندن دعا و زیارات مشغول شود.

برای مشاهده کامل خبر اینجا کلیک کنید.

***عمود آخر و اشکی که با دیدن گنبد قمر بنی هاشم از چشم‌ها جاری می‌شود/عشق به سالار شهیدان شیعه و سنی نمی‌شناسد

طراح صحنه نمایش “آخرین نبرد” گفت: بعد از پایان عمودها اولین چیزی که به چشم شما می‌آید گنبد زیبای حرم قمر بنی هاشم (ع) هست. اولین بار که گنبد را دیدم ناخودآگاه اشک از چشمانم جاری شد.

به گفته خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور، هر ساله با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی عاشقان سیدالشهدا و دلسوختگان بین الحرمین با پای پیاده عزم سفری عاشقانه کرده و دل به جاده می سپارند تا در انتها با معشوق خود به دیدار بنشینند.

پیاده روی اربعین به عنوان عظیم‌ترین راهپیمایی جهان اسلام هر ساله میهمان مذاهب و ادیان مختلف هست و شیعه و سنی، مسیحی و کلیمی هر کدام به نیت و نذری پا در این راه دراز می گذارند. راهی که بی شک هر ساله پرشورتر از قبل میزبان مسافران دلداده خود هست.

پیاده روی اربعین

طاها فرد یکی از هنرمندان عرصه تئاتر کشور که به تازگی در نمایش “آخرین نبرد” طراحی صحنه را بر عهده داشته امسال برای دومین بار هست که برای پیاده روی اربعین عزم سفر کرده و ره توشه حضور در راه عاشقان را برداشته هست.

فرد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور، درخصوص حضور دوباره خود در پیاده روی اربعین حسینی گفت: این دومین باری هست که عزم حضور در پیاده روی اربعین را کرده ام و خوشبختانه امام حسین (ع) امسال هم برای زیارت مرا طلبیده هست. سال پیش برای نخستین بار به این سفر رفتم و حقایقی را یافتم که تا به حال برایم ناشناخته بود.

وی در همین راستا ادامه داد: اولین بار شاید کنجکاوی حضور میلیونی بسیاری از شیعیان مرا به سوی این راه بزرگ کشاند. دوست داشتم از نزدیک این اتفاق را تجربه کنم اما بعد از حضور در پیاده‌روی اربعین فهمیدم که این رویداد بسیار بزرگتر از تصورات من بوده هست. مردم از هر جای جهان در این پیاده روی حضور دارند و همین شور و شوق و عشق فراوان باعث شده تا یکپارچگی عظیمی میان راهیان کربلا ایجاد شود.

برگزاری باشکوه اربعین حسینی /عمود آخر و اشکی که با دیدن گنبد قمر بنی هاشم از چشم‌ها جاری می‌شود+ تصویر
برای مشاهده کامل خبر اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما