• تاریخ : ۲۵ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

حجت الاسلام والمسلمین محمد باقریان کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور درباره جایگاه والدین گفت: رب العالمین جایگاه ویژه ای برای پدر و  مادر شبیه جایگاه خود قرار داده هست. در روایات آمده هست که رضایت پدر و مادر رضایت خداست و ناخشنودی و ناخرسندی آن ها ناخرسندی خداست.

جایگاه پدر و مادر

وی در همین راستا افزود: در قرآن کریم خداوند می فرماید: “اَنِ اشْكُرْ لي و لِوالِدَيْكَ”. در اینجا خدا تشکر را مختص خود ندانسته بلکه بعد از اسم خود که به خدا بر می گردد از پدر و مادر یاد می کند و این نشان دهنده جایگاه ویژه ای هست که خدا برای پدر و مادر قائل هست.

این کارشناس علوم قرآنی درباره احترام فرزندان به والدین اظهار کرد:در سوره لقمان آیه ۱۴ خداوند متعال با جمله “اَنِ اشْكُرْ لي و لِوالِدَيْكَ” از بندگان خواسته هست تا به والدین احترام و تشکر کنند. همچنین در آیه ۲۳ سوره اسراء نیز آمده هست “وَقَضَىٰ رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا”. حکم کردیم بر همه که جز خدا کسی را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید، احسان بر به پدر و مادر بعد از عبودیت خدا آمده هست که این یعنی جایگاه والدین خدایی هست.

حجت الاسلام والمسلمین باقریان ادامه داد: در روایات آمده هست که “انَّ رَجُلًا سألَ رَسُولَ اللّهِ ما حَقُّ الْوالِدَيْنِ عَلى وَلَدِهِما؟ قالَ: هُما جَنَّتُكَ وَ نارُكَ“. مردى از رسول خدا(ص) پرسيد: حق پدر و مادر بر فرزند چيست؟ حضرت فرمود: آن دو بهشت و جهنّم تو هستند. اگر با آن ها به درستی و نیکی رفتار کنید بهشتی و اگر با ناملایمت و با خشم رفتار کنی جهنمی هستید. تعاریفی که در قرآن آمده و از منابع و روایات رسیده نشان می دهد که پدر و مادر جایگاه ویژه ای بعد از خدا دارند و حتی از ائمه اطهار(ع) به عنوان پدر و مادر ما یاد می شود.

جایگاه پدر و مادر شبیه جایگاه خدا/ ائمه اطهار(ع) والدین معنوی بندگان///سه شنبه شب
وی خاطرنشان کرد: عباراتی مانند “امام کالوالد الشفیق”، مانند پدر مهربانی و مادر دلسوز در خطبه امام رضا(ع) و “أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة”. من و علی  دو پدر این امت هستیم و حضرت زهرا(س) نیز مادر هست، بر این اساس می توان گفت همه معصومین (ع) به لحاظ نقش تربیت معنوی و روحانی و هدایت و ارشاد امت حق پدری بر گردن امت دارند. این شخصیت ها جایگاه ویژه ای در قرآن و روایات دارند و به عنوان پدر و مادر معنوی ما عنوان و مطرح شده اند.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما