• تاریخ : ۲ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

خط و فونت نوین قرآنی «واضح»، کاری از گروه طراحی «افق رویداد» امروز در سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور رونمایی شد.

به گفته مهر نور، مراسم رونمایی از خط و فونت نوین قرآنی «واضح» کاری از گروه «افق رویداد» که زیر نظر و با حمایت مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی جهاد دانشگاهی طراحی شد، پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد در سالن کنفرانس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.

در این مراسم که حجت‌الاسلام والمسلمین حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعید پورعلی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، حسن بیادی، عضو هیات امنای سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور، احمد ابوالقاسمی، مدیر رادیو قرآن، احمد حاجی شریف، معاون ارتباطات سازمان دارالقرآن‌الکریم، علی متقیان، مدیرعامل خبرنامه دانشجویان ایران (مهر نور)، حمید صابرفرزام، رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور و سرپرست مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی و… حضور داشتند، پس از اظهارنظر کارشناسی برخی از حضار و استماع توضیحات وحید عزیزی‌نژاد، سرپرست گروه طراح فونت «واضح» از این فونت به طور رسمی رونمایی به عمل آمد.

خریداری فونت «واضح» به منظور فراگیر شدن

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این اظهار کرد: به هر حال ضمن تشکر از این گروه طراحی خوشحال هستیم که شاهد متوقف شدن چاپ مکرر قرآن کریم با استفاده از رسم‌الخط «عثمان طه» هستیم.

وی ادامه داد: البته هیچ‌گاه زیبنده نبوده و نخواهد هم بود که کشوری که مهد هنر خوشنویسی هست، این چنین طی چند دهه خط رایج‌اش برای خوشنویسی و کتابت قرآن «عثمان طه» باشد. البته برخلاف اطلاعاتی که ارائه شد و تعداد قرآن‌های چاپ شده با خط «عثمان طه» را بالغ بر ۲ میلیون نسخه در سال اعلام کردند، باید بگویم که این امر سیر نزولی داشته و اکنون به رقم تقریباً یک میلیون نسخه رسیده هست و این روند تنزلی همچنان نیز با سعی و تلاش مسئولان و حمایت از طراحان و خوشنویسان ادامه خواهد داشت.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: البته انجام چنین اقداماتی و موارد مشابهی که به طور حتم از این به بعد به شکل خودجوش و یا الگوبرداری شده از کار ارزنده دوستان به انجام خواهد رسید، به این معنی نیست که جهد و کوشش در این زمینه به سرانجام رسیده هست و باید همچنان خوشنویسان به خطاطی و کتابت قرآن در سطح بالای کیفی توجه نشان دهند.

وی ادامه داد: خط و بالتبع آن فونت «عثمان طه» که تاکنون در چاپ و نشر قرآن از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله اموری هست که به طور رایگان در اختیار ناشران قرار گرفته و لذا در هزینه‌های تمام شده چاپ قرآن چندان اثری ندارد؛ باید ترتیبی داده شود که این خط و فونت جدید وضع شده نیز با حمایت دوستان امتیازش به شکل منصفانه و معقولی از طراحان خریداری شود تا ناشران نیز راغب به چاپ قرآن با استفاده از این خط و فونت شوند؛ مثلاً قیمت تمام‌شده برای هدیه قرآن آن هم در شمارگانی بالا با استفاده از این خط و فونت چیزی در حدود حداکثر یکصد هزار ریال تمام شود تا همگی قادر به استفاده از آن باشند.

حشمتی در پایان سخنان خود گفت: معاونت قرآن و عترت نیز تمام‌قد به رواج این خط در عرصه چاپ و نشر کمک خواهد کرد و البته در حد بضاعت و نتوان نسبت به این مهم توجه خواهد داشت کما اینکه تاکنون نیز سالانه ۲۰۰ تا ۳۳۰ هزار نسخه قرآنی را تهیه می‌کند.

حمایت همه‌جانبه مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی

حمید صابرفرزام، رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور در مراسم رونمایی از خط و فونت نوین قرآنی «واضح» که پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد در سالن کنفرانس این سازمان برگزار شد با اشاره به اینکه از عمر فعالیت مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی چیزی بالغ بر یک سال می‌گذرد گفت: ضرورت ایجاد چنین مرکزی به این جهت بود که متأسفانه تا سال گذشته علی‌رغم اینکه در حوزه علمی و پژوهشی ۲۰۰ مرکز رشد و ۲۰ پارک فناوری داشتیم اما در زمینه علوم قرآنی و دینی فاقد چنین مرکزی بودیم.

وی ادامه داد: البته ایجاد چنین مرکزی با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه‌های علمی، فرهنگی و فناورانه در جهاد دانشگاهی شاهد آن هستیم اصلاً کافی نیست و ما تنها توانستیم فضایی را ایجاد کنیم که در آن برخی پژوهشگران، محققان و مخترعان در زمینه فناوری‌های قرآنی بتوانند فرصت برای طرح ایده‌های خود داشته باشند.

صابرفرزام تصریح کرد: دوستان مبدع این خط و فونت قرآنی که موفق به این کار شدند و اکنون شاهد ثمره کار آنها در این مراسم هستیم از جمله فارغ‌التحصیلان بهترین دانشگاه‌های ایران هستند که می‌توانستند دانش خود را در عرصه‌های دیگری به‌کار گیرند اما از دانش و تخصص خود در راه طراحی این فونت که به ترویج فرهنگ قرآنی کمک بسزایی خواهد کرد، استفاده کردند.

سرپرست مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی گفت: این مرکز در حد بضاعت خود به حمایت از روند اجرایی این پروژه پرداخت و باید بگویم که این حداقل کاری هست که با توجه به رسالت ذاتی مرکز رشد قادر به انجام آن بودیم و قطعاً این مسیر که در آن جوانان مبتکر و خلاقی همانند گروه «افق رویداد» که موفق به طراحی و اجرای این فونت قرآنی شدند، به‌فور شاهد چنین ابتکارات و ایده‌های مؤثری هست که نیاز به حمایت مسئولان دارد.

وی افزود: قطعاً معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که البته پیش از این نیز قول‌های مساعدی برای حمایت از ابتکارات در زمینه کارهای فناورانه قرآنی داده هست قادر خواهد بود بیش از پیش در به سامان رسیدن بسیاری از این اقدامات مفید واقع شود.

مدیرعامل خبرنامه ایکنا در پایان سخنان خود گفت: سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور و مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با حداکثر امکانات در خدمت پروژه‌های علمی، تحقیقاتی و هنری مرتبط با قرآن باشد و اخیراً نیز در حال احداث استودیویی با استفاده از ابزار و تکنولوژی روز صدا و تصویر در این مرکز هستیم که به این واسطه بتوانیم پروژه‌های متعدد قرآنی مراجعه کننده را به این مرکز به انجام رسانده و به ثبت برسانیم.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما