• تاریخ : ۸ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

محمدحسین مختاری گفت: هدف مطالعات مقارن، ایجاد گفتمان بین همه مذاهب و استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر و موجب غنای دانش‌های اسلامی و نظریه‌پردازی و سبب برادری٬ همزیستی مسالمت‌آمیز و ایجاد صلح بین مسلمانان هست.

به گفته مهر نور، به نقل از روابط عمومی، دهمین کنفرانس بین‌المللی علمی-آموزشی الهیات خوانش‌های نام گالیم‌جان بارودی» با موضوع «الهیات اسلامی و اسلام شناسی آکادمیک؛ همکاری و چشم‌اندازهای توسعه» از سوی اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه روز دوشنبه ۸  آبان با حضور دانشگاه‌ها و شخصیت‌های برجسته دنیا در مسکو برگزار شد.

«مختاری» با ارائه مقاله‌ای تحت عنوان « آموزش، تعلیم و تربیت اسلامی از طریق روش‎های مقایسه‌ای بین‌المللی و مطالعات تطبیقی» بیان داشت: ما در مطالعات مقارن اسلامی خود را محدود به یک مذهب نمی‌کنیم٬ بلکه ارجاع ما به همه مذاهب هست.

 

وی افزود: مطالعات مقارن اسلامی در هر مسئله تاریخی٬ حدیثی٬ فقهی٬ اصولی٬ مطالعات قرآنی٬ تفسیر و غیره به دنبال این هست که به همه مذاهب نگاه شود و با تطبیق، دیدگاه اندیشمندان و منابع همه مذاهب را مورد بررسی قرار دهد.

 

 رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به اهداف مطالعات مقارن اسلامی، تصریح کرد: هدف مطالعات مقارن این هست که این نوع مطالعه موجب می شود، گفتمان بین همه مذاهب ایجاد شود و همه مذاهب می توانند از ظرفیت یکدیگر استفاده کنند و این موجب غنای دانش‌های اسلامی و نظریه‌پردازی و سبب برادری٬ همزیستی مسالمت آمیز و ایجاد صلح بین مسلمانان خواهد شد.

مختاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به متودولوژی مدنظر در بحث مطالعات مقارن اسلامی خاطرنشان کرد: اول این که بخشی از اساتید باید از پیروان آن مذهب باشند، دوم این که بخشی از اساتید باید از مذهب دیگر باشند که در مورد آن مذهب مطالعات دقیق انجام داده‌اند و نهایتا در نقد و بررسی هر مذهب عدل٬ انصاف و واقعیت‌ها، برادری٬ احترام و صلح کاملا مورد لحاظ قرار بگیرد.

 
چهار موضوع مهم در متدلوژی مطالعات مقارن اسلامی

 

وی همچنین گفت: در بحث تحول متودولوژی نیز باید چهار موضوع مطالعات مقارن اسلامی به عنوان روشی که به نکات مختلف در یک مذهب می پردازد، مطالعات مقارن اسلامی به عنوان روشی که اندیشه‌های مختلف را مورد مقایسه قرار می‌دهد، مطالعات مقارن اسلامی به عنوان روشی که به دنبال یافتن نقاط مشترک بین دو یا چند مذهب هست و آنچه که ما در مطالعات مقارن اسلامی به دنبال آن هستیم٬ غنی سازی مذهب برپایه پتانسیل های هر مذهب هست، مد نظر قرار گیرد.

دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران مصداق عینی، صادقه و عملی مطالعات مقارن اسلامی هست

 

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه با بیان این که دانشگاه مذاهب اسلامی در جمهوری اسلامی ایران نمونه و مصداق عینی، صادقه و عملی مطالعات مقارن اسلامی در یک فضای علمی و آکادمیک با حضور پیروان مذاهب مختلف هست،اظهار داشت: این دانشگاه بیست سال پیش تاسیس شده و از همه مذهب های اسلامی دانشجو می پذیرد. اساتید این دانشگاه هم از پیروان آن مذهب هستند و دروس و فقه مذهب خود را تدریس می کنند. هدف این هست که ما می خواهیم هم نگاه درونی و علاقه مند به آن مذهب باشد و هم آن نگاه بیرونی و مباحثه و گفت وگو در بحث ها اتفاق بیفتد.

مختاری افزود: در دانشگاه مذاهب اسلامی علاوه برهمگرایی نظری که در مباحثات دقت می‌شود تا پیروان همه مذاهب به صورت برادرانه قرار گیرند٬ همگرایی عملی نیز وجود دارد. از سوی دیگر اساتید٬ کارکنان و دانشجویان در این دانشگاه٬با مذاهب مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند و نمونه همزیستی مسالمت‌آمیز هست و این عملاً به تقارب عملی و فکری کمک می‌کند.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما