• تاریخ : ۱ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

دکتر حسن بلخاری گفت: به برکت سیره رضوی سنت خراسان سنت گفت‌وگو و تعامل و تقریب هست.

به گفته مهر نور دکتر حسن بلخاری رئیس مرکز ملی آثار و مفاخر که صبح امروز در سومین همایش تفسیر و تفسیرنگاری «نکوداشت آیت الله استاد شیخ محمد واعظ‌زاده خراسانی» در محل دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: در این سرزمین به برکت سنتی که امام رضا(ع) بنا نهاد همواره سنت گفت‌وگو و تعاملات علمی و توجه به اهمیت این موضوع جایگاه بالایی داشته هست. وقایع بزرگی در زندگی آیت‌الله واعظ‌زاده روی داد که یکی از آن‌ها کنگره شیخ طوسی هست که از ۲۸ اسفند ۱۳۴۸ تا ۳ فروردین ۱۳۴۹ ادامه داشته و ایشان دبیری این کنگره بزرگ را به عهد داشته هست.دکتر مهدی محقق نقل می‌کردند که من در بیش از ۹۰ کنگره علمی شرکت کردم اما کنگره‌ای به عظمت کنگره شیخ طوسی ندیدم و از این جهت می‌توان به بزرگی این رویداد پی برد. واقعه دیگر هم پیشنهاد تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بود که با استقبال مقام معظم رهبری روبرو شد و این مجموعه ارزشمند را رقم زد. هم شیخ طوسی عالم گفت‌وگو بود و هم مجمع تقریب به دنبال نزدیک کردن افراد و مذاهب مختلف به یکدیگر بود؛ اتفاقی که ریشه در این منطقه یعنی خراسان دارد.

بلخاری اضافه کرد: عبارت خراسانی در پایان نام این عالم بزرگ به خوبی نشان از این روحیه دارد زیرا حضرت رضا(ع) تنها امامی بود که فرصت گفت‌وگو با ادیان و مذاهب مختلفی را به دست آورد و در ادامه بر اثر این سنت در این منطقه شخصیتی مانند خواجه نصیرالدین طوسی پا به عرصه وجود نهاد که توانست بر وحشی‌گری مغول مهار بزند و از الجایتو، سلطان محمد خدابنده بسازد.

رئیس مرکز ملی آثار و مفاخر با بیان اینکه در ادامه این سنت در این منطقه شخصیتی مانند آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی شکل می‌گیرد، گفت: در شکل‌گیری چنین شخصیتی این منطقه بسیار موثر هست زیرا این سنتی هست که علی ابن موسی‌الرضا(ع) آن را رقم زده هست و در این منطقه وجود دارد. 

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما