• تاریخ : ۲۶ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : مذهبی

حجت الاسلام والمسلمین محمد باقریان کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور درباره شخصیت حضرت محمد(ص) و ویژگی های ایشان گفت: پیغمبر اسلام(ص) داری شخصیت ویژه ای بودند به اندازه ای که تاکنون ابعاد شخصیتی ایشان برای بسیاری روشن نشده هست.

 پیامبر اسلام(ص)

این کارشناس علوم قرآنی درباره شخصیت نبی اکرم(ص)، اظهار کرد: در قرآن کریم درباره شخصیت حضرت محمد(ص) آمده هست “تو داری خلق بسیار بزرگی هستی”. وقتی خداوند اینگونه ایشان را توصیف می کنند یعنی شخصیت بسیار بزرگی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین باقریان ادامه داد: به نظرم صفاتی که حضرت رسول(ص) را به عنوان شخصیت بزرگ جلوه می دهد به این دلیل هست که ایشان به این صفات عمل می کردند، دیگران را به انجام آن توصیه می کردند و ملاک بزرگی افراد را در داشتن این صفات می دانستند. امانت داری و راستگوییدر بین اوصاف مهم هست که ائمه می فرمایند مسلمان بودن را در نماز خواندن و روزه گرفتن ندانید، چون علاوه بر انجام این واجبات، باید دید در رفتار و گفتار یک مسلمان، چقدر راستگویی و امانتداری وجود دارد.

وی به نهادینه کردن صفات شایسته در وجود فردی اشاره و بیان کرد: در روایتی در کتاب شریف کافی نقل شده هست که امام صادق(ع) می فرمایند: راستگویی و امانتداری امیرالمونین(ع) را به جایگاه رفیع امامت رساند. این صفات آنقدر مهم هست که حضرت محمد(ص) در جایگاه محمدامین معروف بودند، این صفات، صفات کمی نیست. این دو صفت بسیار مهم هست که بین این بزرگواران جلوه می کرده و اگر بتوانیم در زندگی خود آنها را نهادینه کنیم اتفاق بسیار خوبی هست.

این کارشناس علوم قرآنی درباره طریقه مبعوث شدن پیامبر به رسالت توضیح داد: ایشان در سن کامل یعنی عدد چهل که بلوغ فکری و اجتماعی هست به پیامبری مبعوث شدند. ایشان می فرمایند: من برای این مبعوث شدم که مکارم اخلاق را کامل و تمام کنم. پیامبر اسلام(ص) با این ویژگی ها و در مکانی که به تعبیر قرآن در عصر جاهلیت حضور داشتند، خود یک معجزه هست. کسانی که با رفتارهای جاهلانه و نابخردانه رفتار می کردند با حضور پیغمبر اسلام(ص) دگرگون شدند. پیامبر انسانیت آنها را برانگیخت و با رفتار و کردار درست و حلمی که داشتند و مکارم اخلاقی که آنرا عملی می کردند توانستند انگیزش را در بین آنها ایجاد کنند. ایشان در ۲۷ رجب با آیه مبارکه “اقرا باسم ربک الذی خلق” به بعثت رسیدند که با خواندن، علم و یادآوری تعلیم و آموزش رخ داد و در جایی دیگر نقل شده هست که ایشان می فرمایند من به صورت آموزگار و معلم مبعوث شده ام.

 حضرت محمد

حجت الاسلام و المسلمین باقریان خاطرنشان کرد: بعثت پیامبر(ص) با این ویژگی های شخصیتی و در آن مکان و بین آن انسان ها خود یک معجزه بود که چنین شخصیتی در آن فضای بسیار آلوده رشد و نمو کنند. وقتی می بینیم ایشان یک نفره در آن شرایط انقلاب برپا کردند و مردم را به اسلام و قرآن هدایت کردند؛ ما انسان ها نیز به امر واجب امر به معروف و نهی از منکر که گاهی از انجام آن ناامید می شویم، امیدوار و ترغیب می شویم.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما