• تاریخ : ۲۶ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید، گفت: امروز از جاهلیت عرب هم بدتر شده هست و راحت از عهدنامه‌های جهانی به راحتی خارج می‌شوند در حالی که اعراب جاهلی هم به عهد خود پایبند بودند.

به گفته مهر نور، این مرجع تقلید روز چهارشنبه در ابتدای درس خارج خود در مسجد اعظم قم با اشاره به اظهارات ترامپ تصریح کرد: بیش از هر چیز انسجام مردم می‌تواند ما را در مقابل آمریکا پیروز کند؛ خوشبختانه خودشان با دست خودشان، خود را رسوا کردند، روزی برخی تصور می‌کردند که ما می‌توانیم با آمریکا کنار آمده و مشکلات را حل کنیم ولی ملعوم شد که آنان اصلا ما را نمی‌خواهند و نظام ما را قبلول ندارند و به هیچ وجه نیز قابل اعتماد نیستند.

این مرجع تقلید بیان کرد: آمریکا از بخش فرهنگی سازمان ملل خارج شد و حالا قصد دارد از برجام هم خارج شود و خوشمزه این هست که به کره شمالی می‌گویند بیایید مذاکره کنیم؛ معلوم هست که شما قابل اعتماد نیستید زیرا به کسانی که یکطرفه همه چارچوب ها را می‌شکنند و به معاهدات پایبند نیست اعتمادی وجود ندارد.

وی اظهار کرد: امام علی در عهدنامه مالک فرمود حتی اقوام جاهلی هم عهدشکنی را جایز نمی‌دانستند بنابراین ولو با دشمن هم عهد نشکن؛ امروز از جاهلیت عرب هم بدتر شده هست و راحت از عهدنامه‌های جهانی به راحتی خارج می‌شوند.

آیت‌الله مکارم شیرازی عنوان کرد: بیش از هر چیز انسجام ملت می‌تواند دشمن را مایوس و توی دهان آنان بزند و این انسجام انشاءالله پیروزی‌های پی در پی خواهد داشت.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روایتی از پیامبر(ص) گفت: ایشان فرمودند زمانی می‌آید که مردم صبح، دیندار هستند و عصر وقتی به خانه باز می‌گردند بی دین شده‌اند.

وی افزود: در عصر و زمان ما هم جاذبه مقام و ثروت و شهوت چه رقم افراد را زیر و رو می‌کند و ایمان و آبرو و شخصیت خود را از دست می دهند بنابراین باید بر خدا توکل کرده و خودمان را به او بسپاریم.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه انسان عالم کسی هست که قبل از کارهایش فکر کند عنوان کرد: افراد باید بیندیشند که نتیجه برخی رشوه‌های کلان میلیاردی به کجا می رسد؟ و مال حرام چه بر سر زندگی انسان می‌آورد.

وی تاکید کرد: علم چیزی هست که انسان را زنده می‌کند و کسی که با علم زنده شده باشد می‌تواند از فتنه‌ها در امان باشد؛ ما اگر خودمان را به خدا نسپاریم و لطف و عنایات الهی نباشد لغزش در انتظار همه ما هست و این لطف هم به کسی می‌رسد که لایق آن هستند.

آیت‌الله مکارم با اشاره به برپایی درس اخلاق از سوی ایشان از امشب در مدرسه امام کاظم(ع) عنوان کرد: مسایل اخلاقی در حوزه حساسیت خاصی دارد و لازم هست؛ فشار زیادی آوردند تا ما این درس را تشکیل بدهیم و قرار هست در این درس اخلاقیات و مسایل حوزه تبیین شود.

آیت‌الله مکارم بیان کرد: این درس هم علمی و منطقی و هم عاطفی و روانی خواهد بود و بنای ما بر این هست که سه ماه ادامه یابد.


انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما