• تاریخ : ۲۶ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : مذهبی

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سمینار بین‌المللی شاخص‌های تمدن نوین اسلامی در دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: به عقیده ما هیچ تمدنی نمی‌تواند با تمدن نوین اسلامی مقابله کند به همین دلیل وظیفه مسلمانان برای شکل‌دهی و ایجاد تمدن نوین بسیار حائز اهمیت هست.

به گفته مهر نور، آیت‌الله محمدحسن اختری امروز (یکشنبه، ۲۹ فرودین‌ماه) در سمینار بین‌المللی شاخص‌های تمدن نوین اسلامی که با حضور اندیشمندان ایرانی و اندونزی در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران برگزار شد، اهتمام به علم و دانشگاه را بزرگترین افتخار اسلام دانست و اظهار کرد: ایجاد ارتباط میان دانشگاه‌های ایران و اندونزی کار بابرکت و خیری هست.


وی در ادامه سخنان خود تمدن نوین اسلامی را مورد بحث قرار داد و تاکید کرد: تمدن اسلامی در برابر تمدن‌های پیش و پس از اسلام تمدن نوینی به شمار می‌آید. به عقیده ما هیچ تمدنی نمی‌تواند با تمدن نوین اسلامی مقابله کند به همین دلیل وظیفه مسلمانان برای شکل دهی و ایجاد تمدن نوین بسیار حائز اهمیت هست.


دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: اسلام را خداوند به عنوان آیین و شریعت مردم انتخاب کرد، به همین دلیل یکی از اوصاف نبی اکرم(ص)، خاتم الانبیاء بودنشان هست که در ادیان مختلف نیز به آن اشاره شد. اسلام شریعت و تمدن پایانی برای رشد و سعادت انسان هست که خدا آن را برگزید.


اختری با بیان این که خداوند با بعثت انبیاء بر مردم منت گذاشته هست، تصریح کرد: نبی اکرم(ص) در روز غدیر می‌فرمایند امروز دین کامل شد. به همین دلیل اسلام دین کاملی هست که خداوند قرار داد. صاحبان و رهبران این دنیا وارث تمام زمین خواهند شد.


وی افزود: حضرت محمد(ص) تحول بزرگ و رستاخیزی جدیدی قرار دادند که نتیجه این تحول در قالب درک و تلاش ما، انقلاب اسلامی ایران بود. رهبر کبیر انقلاب نمونه جدیدی از حکومت را مطرح کردند که شباهتی به هیچ حکومت سلطنتی و غیر سلطنتی نداشت. در این تحول سیاستگذاری خاصی به عنوان سیاستگذاری اسلامی مطرح شد که معادلات بین‌المللی را بر هم ریخته و معادلات جدیدی را مطرح کرد. انقلاب اسلامی کار نوین و جدیدی هست که صورت گرفته و آثار آن همه روزه مشخص هست.


آیت الله اختری با اشاره به این که تمدن نوین اسلامی نیازمند امکانات و عناصری هست که بتواند این تمدن را زنده کند و مسلمانان باید بتوانند این زمینه را فراهم کنند، افزود: تمدن نوین می‌تواند با تلاش صورت گیرد و رهبر معظم انقلاب پرچم این تمدن را برافراشته و از همه مسلمانان خواسته به سوی این تمدن حرکت کنند که جمهوری اسلامی ایران و اندونزی می‌توانند نقش بسیار ویژه‌ای را برای زمینه سازی این تمدن ایجاد کنند.


او یادآور شد: چرا آمریکا و آل سعود جنایتکار برای مقابله با انقلاب اسلامی شمشیر را از رو بسته و می‌گویند دشمن اصلی ما ایران هست؟ ترس اصلی این جنایتکاران ایجاد تمدن نوین اسلامی هست. در این سال‌ها قطره‌ای خون از مسلمانان ریخته نشده مگر این که چنگال آل سعود و کشورهای مرتجع عرب در آن وجود دارد. این‌ها خیال می‌کردند انقلاب اسلامی نابود می‌شود در حالی که امروز می‌بینند این انقلاب روز به روز در حال پیشرفت هست.


دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: دشمنان تلاش می‌کردند بگویند اسلام باعث عقبگرد جامعه می‌شود، در حالی که امروز می‌بینند مسلمانان پیشرفت کرده و می‌کنند. دشمنان نمی‌خواهند مسلمانان قدرتمند و توانمند باشند. بلکه می‌خواهند مسلمانان به گونه‌ای باشند تا منطقه را بچاپند در حالی که انقلاب اسلامی به مسلمانان هویت داد و این نیز نتیجه پیشرفت‌های علمی و… هست.

وی تصریح کرد: امروزه هیچ دولتی نمی‌تواند بگوید رشد کشور در عرصه‌های مختلف همانند علمی مدیون ما هست بلکه این کار تنها به وسیله رهبری داهیانه مقام معظم رهبری صورت گرفته هست.

اختری در پایان سخنان خود بر نقش مهم دانشگاهیان، حوزویان و نخبگان در تمدن‌سازی نوین اسلامی تأکید کرد.


انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما