• تاریخ : ۲۰ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

مراسم رونمایی از ۵ اثر و محصول جدید سازمان دارالقرآن امروز (سه‌شنبه ۲۰ تیرماه) با حضور جمعی از اساتید و فعالان قرآنی کشور برگزار شد.

به گفته مهر نور، در این مراسم از «قرآن به خط محسن عبادی و ترجمه یحیی یثربی» و «لوح فشرده تلاوت ترتیل حامد ولیزاده با ترجمه حسین انصاریان و صدای عباس سلیمی»، «کتاب مبادی سبک زندگی قرآنی، راهبردها و روش‌های سلبی در آموزش»، «قرآن حزبی ۲۴۰ صفحه‌ای با خط استاد توتونچی» و «قرآن قرینه‌ای با خط استاد فروتن» رونمایی شد.

مسئولان از هنرمندان قرآنی حمایت کنند

در این مراسم مهدی قره شیخلو- رئیس سازمان دارالقرآن کریم – اظهار کرد: در جامعه امروز ضرورت توجه به تولیدات قرآنی به چشم می‌آید و ما باید در تولید انواع محصولات قرآنی از بخش‌های هنری استفاده ویژه‌ای داشته باشیم و به جایی برسیم که خلاءها در عرصه تولیدات قرآنی پر شوند.

 وی ادامه داد: با کمک سازمان، تاکنون صد اثر در حوزه‌های مختلف قرآنی تولید شده و ما باید به بخش‌های معرفتی و تربیتی با رویکرد تربیت قرآن و موضوعیت فهم قرآنی گام‌های بلندی برداریم و پژوهشگران در این حوزه می‌توانند بسیار اثرگذار باشند تا ما به محتواهای قرآنی برسیم.

رییس سازمان دارالقرآن کریم ادامه داد:‌ ما باید به صاحبان اثر هنر و اندیشه در عرصه‌های قرآن کمک کنیم و زمینه‌ای فراهم شود تا نیازهای قرآنی سلایق مختلفی که در جامعه وجود دارد را رفع کند. در میان این تولیدات قرآنی ترجمه دکتر یثربی از قرآن و با توجه به اینکه مستقیم با خود قرآن در ارتباط هست بسیار ارزشمند بوده و ویژگی‌های خاصی دارد. امیدواریم که هنرمندان ما به این گونه مسائل توجه ویژه داشته باشند تا تولیدات مختلفی در عرصه‌های قرآنی داشته باشیم.

 در ادامه این مراسم یحیی یثربی – مترجم قرآن کریم- گفت:‌ یکی از ویژگی‌های این قرآن، ترجمه آن به زبان روز هست، زبانی که مردم با آن حرف می‌زنند. چرا که تمام انبیا با زبان قوم خود سخن می‌گفتند. ویژگی بعدی ترجمه قرآن بنده تفکیک موضوعی ایات قرآن هست. من سعی کرده‌ام هیچ گونه مطلب اضافه‌ای حتی در داخل پرانتز هم نداشته باشم، هدف ما بردن قرآن به میان مردم هست.

وی گفت: ما باید قرآن را برای آموزش بخوانیم، نه فقط برای سواد آن. مردم در سخن‌هایشان از همه ضرب‌المثل‌ها و شعرها سخن می‌گویند، ولی کمترین ‌آنها از مثل‌های قرآنی استفاده می‌کنند. مردم باید با زبان وحی آشنا شوند. اگر با قرآن انس بگیریم، خرافه از بین می‌رود و راست و دروغ احادیث را با قرآن ‌می‌توان سنجید.

یثربی اظهار کرد: قرآن موعظه‌های پندآموز زیادی دارد که ما باید آن را برای مردم جهان امروز باز کنیم. بنده حداقل ۱۰۰ مورد غلط را در ترجمه قرآن اصلاح کرده‌ام و امیدوارم مترجمان هم دقت کافی  در این عرصه داشته باشند

در ادامه توتونچی -خوشنویس و کاتب قرآن – گفت:‌ نوشتن قرآن شنا در اقیانوس هست و امواجی دارد که انسان را فرا می‌گیرد. کتابت این کتاب برای بنده یک کار الهی بود.

گلایه از فراز و نشیب‌های بودجه قرآنی

همچنین در این مراسم عباس سلیمی- استاد پیشکسوت قرآن کریم- با تسلیت شهادت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) اظهار کرد: ایشان تنها شخصیتی هست که ثواب زیارتش همچون ثواب زیارت امام حسین(ع) به شمار می‌رود که این موهبت نصیب حضرت عبدالعظیم(ع) نشده، جز در سایه ولایتمداری؛ تا جایی که حرم این شخصیت بزرگوار کربلای ایران و به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی قبله تهران هست.

وی در ادامه با بیان اینکه در حقِ مفاهیمی چون صلح، آزادی، عدالت، حقوق بشر و حتی اقتصاد و سیاست ظلم فراوان شده هست، افزود: این ظلم به خاطر این هست که هرکدام از زاویه خود به این پدیده می‌نگرند. اوایل پیروزی انقلاب اسلامی در همه محله‌ها جلسات قرآن برگزار می‌شد که اکنون کمرنگ شده هست که این امر به دلیل آثار منفی اشتباه در نگرش هست.

سلیمی با اشاره به اینکه برای اینکه بتوانیم از آثار منفی اشتباه در نگرش در امان باشیم نیازمند «هادی» و «شاخص» هستیم، گفت: هر دو این موارد را قرآن کتاب زندگی و سعادت در  سوره مبارکه «جاثیه» مطرح فرموده، وقتی می‌فرماید «قرآن هدایت هست» و در آیات بعد می‌فرماید «در این قرآن همه نشانه‌های سعادت در اختیار شماست»؛ بنابراین زمانی می‌توانیم قرآن را به درستی ببینیم که شاخص ما در زندگی آیات و دستورات آن باشد.

این استاد پیشکسوت قرآن کریم با اشاره به اینکه تولید محصولات فاخر فرهنگی قرآنی از ضروری‌ترین مواردی هست که باید توجه شود، خاطر نشان کرد: امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید که همنشینی و تعامل با قرآن فزونی در هدایت و کاستی در کوردلی دارد؛ بنابراین اگر مردم را با قرآن ارتباط قوی دهیم، شاهد این گرفتاری‌ها در جامعه نخواهیم بود. بی‌جهت نیست امام رضا(ع) می‌فرمایند که هدایت را جز از قرآن نخواهید که گمراه می‌شوید. امروز در شرایطی هستیم که باید قرآن‌ستیزان و کسانی که با اسلام شمشیر را از رو بستند، پاسخ مناسبی از مسلمانان دریافت کنند.

سلیمی به رشادت‌های جوانان کشورمان در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: اگر شهدا و جانباران و آزاده‌هایی در راه اسلام و حق از خودگذشتگی کردند یا اگر شهید تهرانی‌مقدم جان خود را فدا می‌کند، امروز نیروهای سپاه پاسخی کوبنده به دشمن و داعش می‌دهد. در این راستا تولید آثار فرهنگی فاخر در زمینه قرآن یکی از تاکتیک‌های جنگ نرم و پاسخی کوبنده به دشمنان به شمار می‌رود و کمتر از اقدام به‌موقع و ارزشمند سپاه نیست.

وی با بیان اینکه همه سازمان‌ها و متولیان امور فرهنگی موظف هستند و باید از فعالان و هنرمندان و خادمان قرآن حمایت کنند، تصریح کرد: تکلیف کسانی که در جبهه قرآن فعالیت می‌کنند، در زمانی که برخی افراد در حقانیت راه و مسیری که به سوی آب هست نه سراب در تعلل هستند، بسیار سنگین هست، بنابراین باید با برنامه‌ریزی اقدام به مهجوریت‌زدایی قرآن کریم کرد و اجازه نداد که دشمنان برنامه‌های خود را برای ما اجرایی کنند.

وی با اشاره به فراز و نشیب‌های بودجه قرآنی گفت: ما درباره فراز و نشیب‌های عجیب تخصیص بودجه در این سال‌ها گلایه داریم؛ امام صادق(ع) می‌فرماید: «تعجب می‌کنم از انسانی که درباره غذای جسم برنامه‌ریزی می‌کند، اما در غذای روح برنامه ندارد». امیدواریم امسال دولت و مجلس پیگیر مطالبات جامعه قرآنی باشند و با تخصیص بودجه موانع توسعه فرهنگ قرآنی را برطرف سازند.

سلیمی با بیان اینکه در مورد خلق آثار هنری قرآنی نباید هدف درآمدزایی باشد، خاطرنشان کرد: در این راه اخلاص و صداقت و برکت باید مدنظر قرار گیرد. همچنین هنرمندان و فعالان قرآنی از نگاه کلیشه‌ای باید خودداری کرده و از کپی‌برداری بپرهیزند.

این استاد پیشکسوت قرآن کریم به ضرورت نوآوری و خلق آثار هنری و فرهنگی در زمینه قرآن اشاره کرد و گفت: هنرمندان باید به سمت خلق آثاری پیش روند که ما را به سوی فهم و دریافت قرآن و سبک زندگی قرآنی هدایت کند؛ علاوه بر این ایجاد جذابیت در تمامی زمینه‌های از اهمیت بساری برخوردار هست و افراد باید ایجاد جذابیت افراد را به سوی حرکت در مسیر قران سوق دهند.

وی با بیان اینکه باید در ابتدا نیاز جامعه را ارزیابی کرد، افزود: باید ابتدا در مرحله نیازسنجی تدبر کرد و با اولویت‌بندی وارد مرحله عملیاتی شد. در جامعه ما نکته‌ قابل تاسف این هست که انگار قرآن فقط برای ماه رمضان نازل شده هست؛ در این ماه فعالیت‌های قرانی رونق می‌گیرد، رادیو ترتیل برای اولین بار در رمضان راه‌اندازی می‌شود، در مساجد و پارک‌ها برنامه‌های قرآنی اجرایی می‌شود اما پس از پایان این ماه انگار قرآن بایگانی می‌شود. موج رادیو ترتیل در اختیار شبکه دیگر قرار می‌گیرد در حالی که نباید این گونه باشد.

سلیمی با گلایه از بی‌توجهی به امور قرآنی، گفت: چرا برای عرضه محصولات قرآنی نباید نمایشگاه و مرکزی قرآنی داشته باشیم؟ ما اگر این واقعیت را بپذیریم قرآن نیاز همیشگی ما هست این امر را به صورت مساله جدی تلقی خواهیم کرد. به یاد دارم چند سال قبل راه‌اندازی شهر قرآن مطرح شد اما نتایجی نداشت. از سال‌ها قبل ۸۵۰ هزار مترمربع از شمال تهران به نمایشگاه‌های بین‌المللی ایجاد شد، مسجد آن ۱۲۰۰ متر هست که ۸۵۰۰ متر آن حق جامعه قرآنی می‌تواند باشد تا جامعه قرآنی در طول سال در آن فعالیت کنند و محصولات فرهنگی قرآنی در دسترس مردم قرار گیرد اما متأسفانه مسئولان به این امر بی‌توجه هستند. سؤال اینجاست چطور برای نمایشگاه صنعت و وسایل لوکس نمایشگاه نیاز داریم اما با قرآن که از تولد تا مرگ و پس از آن با ماست نمایشگاهی نباید داشته باشیم؟ امیدوارم که مردم بیش از پیش با قرآن انس بگیرند و در راه اعتلای کلام وحی قدم بردارند.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما