• تاریخ : ۳ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

حجت الاسلام والمسلمین عطاالله میرزاده کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور درباره زمان تولد حضرت زینب(س) گفت: در زمان تولد حضرت زینب(س) هنوز زنده به گور کردن دختران در ذهنیت جامعه وجود داشت هرچند این عمل توسط اسلام نهی شده بود. در آیه ۵۸ و ۵۹ سوره مبارکه نحل آمده هست: “وَإِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُم بِالْأُنثَىٰ ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَهُوَ كَظِيمٌ، يَتَوَارَىٰ مِنَ الْقَوْمِ مِن سُوءِ مَا بُشِّرَ بِهِ ۚ أَيُمْسِكُهُ عَلَىٰ هُونٍ أَمْ يَدُسُّهُ فِي التُّرَابِ”.  “و هرگاه یکی از آن مشرکان به دختر دارشدن بشارت داده شود، صورتش از غصّه سیاه می شود، در حالی که خشم خود را فرو می برد، بخاطر بشارت تلخی که به او داده شده، از میان مردم متواری می شود (درمانده هست که) آیا این دختر را همراه با ننگ و خفت نگاه دارد یا او را در خاک پنهان کند. بدانید که چه بد قضاوت می کنند.”

حضرت زینب(س)
وی در همین راستا افزود: هر چند با آمدن اسلام زنده به گور کردن دختران توسط مردم حجاز از بین رفته بود اما بسیاری از مردم این سرزمین در گذشته دختران را زنده به گور کرده یا این عمل را دیده بودند، دختر را مایه ننگ پدر می دانستند و حال همان مردم در موقعیت دیگری قرار گرفته بودند.

این کارشناس علوم قرآنی درباره تولد و نامگذاری حضرت زینب(س) اظهار کرد: وقتی بانوی بزرگوار اسلام متولد شدند برای انتخاب نامشان حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) نگاهشان به پیامبر اسلام (ص) بود و نقل شده هست که آن دو بزرگوار فرمودند که ما از رسول خدا(ص) پیشی نمی گیریم. حضرت محمد(ص) نیز فرمود: من از خدا پیشی نمی گیرم در نهایت فرشته وحی جبرئیل بر پیامبر نازل شدند و فرمودند: اسم دختر تازه متولد شده را زینب بگذارید.

حجت الاسلام والمسلمین میرزاده ادامه داد: نوه دختری پیامبر اسلام در زمانی که ننگ بودن دختر هنوز در اذهان وجود داشت متولد می شوند و نامی که بر او نهاده می شود زینب به معنای زینت پدر هست تا کاملا این ذهنیت که دختر مایه ننگ پدر هست به کلی پاک شود و بگویند که در اسلام دختر مایه زینت پدر و نعمتی از نعمت های خداوند هست.

حضرت زینب(س)
وی درباره بزرگی مقام حضرت زینب(س) خاطرنشان کرد: نامگذاری این بانوی بزرگوار که از عرش نامشان آمده هست، بزرگ شدن در دامن حضرت فاطمه زهرا(س) که تمامی فضایل را از این مادر به ارث برده اند و در خانه حضرت علی (ع) پرورش یافتند، زندگی در کنار امامان بزرگوار امیرالمومنین علی(ع)، امام حسن مجتبی(ع)، امام حسین(ع) و بعدها امام سجاد(ع) و امام محد باقر(ع) که در سنین کودکی ایشان، حضرت زینب(س) در کنارشان بودند افتخارات و برکاتی هست که نصیب این بانوی بزرگوار شده و نشانه بزرگی مقام حضرت زینب(س) هست.  

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما