• تاریخ : ۳ام اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا قنبری کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور درباره شخصیت حضرت فاطمه(س) گفت: بانوی بزرگوار اسلام آینه تمام نمای خوبی هاست یعنی ما هر خوبی که می خواهیم ببینیم در حضرت زهرا(س) وجود دارد.

حضرت فاطمه(س)
وی در همین راستا افزود: از جمله ویژگی های خوب حضرت فاطمه(س) ساده زیستی هست که یکی از نیازهای امروز جامعه ماست که متاسفانه جامعه امروزی با ورود به تجملات و مسابقه ای که بین افراد در این موضوع وجود دارد خود را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده هست، در حالی که افراد با دقت در زندگانی حضرت زهرا(س) که در عین سادگی سرشار از صفا و صمیمیت بود و نتیجه ارزشمندی چون تربیت فرزندان بزرگ را به همراه داشت متوجه می شوند که این تجملات و تشریفات برگ برنده زندگی نیستند.

این کارشناس علوم قرآنی درباره ساده زیستی حضرت فاطمه (س) اظهار کرد: در لحظه لحظه زندگی بانوی بزرگوار اسلام می توان ساده زیستی را دید. در روایات آمده هست که وقتی سلمان به منزل حضرت فاطمه زهرا(س) مراجعه می کند و می بیند ایشان یک چادر بسیار معمولی پوشیده هست تعجب می کند و می گوید: دختران پادشاهان لباس های زربافت پوشیده و بر تخت هایی از طلا می نشینند آن وقت چگونه شما دختر پیامبر اسلام(ص) لباس ساده و معمولی می پوشید؟ حضرت می فرمایند: “يا سلمان، انَّ اللّهَ ذَخَّرَ لَنا الثِّیابَ وَ الْکراسِی لِیوْمٍ آخِرِ”.” ای سلمان! خدای متعال لباسهای زینتی و تختهای طلایی را برای ما در روز قیامت ذخیره کرده هست”.

حجت الاسلام والمسلمین قنبری ادامه داد: سپس حضرت زهرا(س) به خدمت پیامبر اسلام می رسند، داستان را برای ایشان نقل می کنند و این جمله را هم  خدمت پدر گرامیشان اضافه می کنند: “ما ۵ سال هست با حداقل ها زندگی می کنیم و فرش زیر پای ما تنها یک پوست گوسفند هست”. این حکایت نشانه ای از زندگی ساده ایشان هست چراکه حضرت علی (ع) فقیر و ندار نبوده اند، بنابراین مبنای زندگی این دو بزرگوار بر ساده زیستی بوده هست و اصل را در مسائلی غیر از تجملات و تشریفات می دیدند. مسئله ای که امروز در جامعه ما بسیار نیاز هست به آن توجه شود.

حضرت فاطمه(س)
وی به موضوع تربیت فرزند توسط حضرت زهرا(س) اشاره و بیان کرد: یکی از ویژگی هایی که بانوی بزرگوار اسلام در آن الگو هستند تربیت فرزند هست. وقتی پیامبر اسلام(ص) از ایشان سوال می کنند که زن در چه حالتی به خداوند نزدیک تر هست؟ حضرت در جواب می فرمایند: “نزدیک ترین حالت یک زن به خداوند زمانی هست که در خانه در حال انجام امور خانه و تربیت فرزندان هست”.

این کارشناس علوم قرآنی خاطرنشان کرد: نتیجه این اعتقاد و زندگانی حضرت زهرا(س) تربیت فرزندانی تاثیرگذار چون امام حسن و امام حسین(ع) هست بنابراین یکی از ارزش های زنان امروز این هست که بتوانند فرزندان خوبی را تربیت کنند.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما