• تاریخ : ۸ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

آیت‌الله نوری همدانی ضمن تبیین پنج سمت برای ائمه معصومین(ع) تصریح کرد: شیعه در میان سایر فُرق اسلامی به عنوان امامیه شناخته می‌شود و برای این امر بسیار اهمیت قایل هست.

به گفته مهر نور، آیت‌الله نوری همدانی در ابتدای درس خارج فقه روز سه‌شنبه (۷ آذر) با اشاره به آغاز امامت حضرت صاحب‌العصر و الزمان (عج) و تبریک این روز خجسته درباره اهمیت مسئله امامت گفت: شیعه در میان سایر فُرق اسلامی به عنوان امامیه شناخته می‌شود و برای این امر بسیار اهمیت قائل هست؛ چرا که رسول گرامی اسلام فرمودند: من مات ولم یعرف إمام زمانه، مات میتة جاهلیة. این حدیث از عامه و خاصه نقل شده هست؛ هرکس بمیرد در حالی که امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلی از دنیا رفته هست. کسی که مرگش  مرگ جاهلی باشد، زندگی او نیز زندگی جاهلیت خواهد بود؛ چرا که مرگ هر شخص با زندگی او در ارتباط تنگاتنگ هست، از این جهت مسئله امامت در نزد شیعه بسیار مهم هست و شیعه برای امامت پنج شان و سمت بر اساس آیات و روایات و دلایل بسیار برای امامان معصوم قایل هستند.

وی در تشریح سِمت اول گفت: مسئله محبت و مودت ذی‌القربی؛ که این محبت تاثیر بسیاری زیادی در شناخت اهل بیت دارد و افرادی همانند میثم تمار ، کمیل بن زیاد و … با اهداء جان و خون خویش آن محبت را حفظ کردند.

این استاد حوزه افزود: سِمت دوم ائمه (ع) هدایت هست، شیعه هدایت و راهنمایی را برای اهل بیت می‌داند، مسائل ما مانند حنبلی، مالکی، حنفی و شافعی نیست؛ آنها فقه‌شان را از این افراد گرفته‌اند، اما ما فقه خودمان را از اهل بیت گرفته‌ایم این یک تفاوت بسیار عمیق و اصیل در اخذ احکام و هدایت هست.

آیت‌الله نوری همدانی حکومت را سومین سمت و شان امام معصوم دانست و گفت: حکومت در نزد شیعه متعلق به اهل بیت(ع) هست، چرا که حکومت‌ها در سرنوشت افراد بسیار موثرند، سرنوشت سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و.. از این جهت خداوند متعال قبل از خلقت انسان حاکم و رهبر را آفریده و به همین ترتیب این امر تداوم و استمرار داشته و این مسیر از طریق پیامبران به امامان معصوم و در زمان غیبت این مهم به فقها سپرده شده هست و در نزد شیعه مسئله حکومت یک امر مقدس و الهی شمرده می شود.

وی تصریح کرد: چهارمین سمت ائمه هدی بر اساس روایات این هست که آنها  واسطه فیض از جانب پروردگار به سوی انسان هستند. دعای بندگان بوجود مقدس امام اجابت می شود و بارش باران، رویش گیاهان و… همه به طفیل وجود امام هست که بوجود می آید.

این مرجع تقلید در پایان  با تشریح پنجمین سمت و شان امامان معصوم(ع) گفت:  ارتباط و تقرب شدید امام با پروردگار هستی بخش که بواسطه این تقرب دعای امام مستجاب و دارای مقام شفاعت در نزد خداوند متعال هستند.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما