• تاریخ : ۲۶ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : مذهبی

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با برشمردن پنج شاخص اصلی تمدن نوین اسلامی، گفت: عقلانیت یکی از مهمترین عناصر تمدن نوین اسلامی هست و افراطی‌گری منشأ بسیاری از مشکلات جامعه اسلامی هست.

به گفته مهر نور، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسین مختاری امروز (یکشنبه، ۲۶ فروردین ماه)   در سمینار بین‌المللی شاخص‌های تمدن نوین اسلامی که با حضور استادان و اندیشمندان کشور اندونزی و داخل کشور در این دانشگاه برگزار شد، برگزاری این نشست‌ها را در راستای تحقق وحدت اسلامی و شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی موثر و مفید ارزیابی کرد.


وی در ادامه به مهمترین شاخص‌های تمدن نوین اسلامی پرداخت و  گفت: بحث تمدن نوین اسلامی که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند در دنیای کنونی و فضای حاکم بر جهان موضوع بسیار مهمی هست.


رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان این که جامعه اسلامی متمدن جامعه‌ای هست که در تمام جوانب و ابعاد پیشرفت کند، اظهار کرد: در تمدن نوین اسلامی، اصل حاکمیت الله هست و زیربنای فکری این تمدن رشد و تعالی همه‌جانبه انسان در دو ساحت فرد و جامعه و در دو قلمرو دنیا و آخرت هست. در حالی که امروزه در دنیای غرب، بحث انسان‌محوری و اومانیزم مطرح هست، این‌ها انسان را به جای خدا گذاشته و به دنبال تأمین منافع و لذت جویی‌های خود هستند.


وی بیان کرد:  با این دیدگاه در غرب انسان را به عرش برده و خدا را مادی و زمینی کرده‌اند. در غرب صحبت از سود دنیای بشر هست در حالی که تمدن اسلامی سعادت انسان را تأمین می‌کند.

 مختاری تصریح کرد: قرار هست تمدن اسلامی که نبی اکرم(ص) بنای آن را گذاشته، سببب پیشرفت همه جانبه انسان در قلمرو فرد و جامعه باشد. البته هر چند انسان محوری در تمدن نوین اسلامی اصل نیست ولی دلیل بر این نمی‌شود که جایگاه و کرامت انسان نادیده گرفته شود.


این استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه همچنین برقراری امنیت و آرامش در جامعه را شاخص دیگر تمدن نوین اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: پیشرفت در جامعه بدون امنیت و آرامش در سطوح مختلف حاصل نمی‌شود. مسلما یکی از پیش فرض‌ها و ملزومات تمدن نوین اسلامی وجود امنیت و آرامش هست. اگر در جامعه‌ای امنیت و آرامش باشد بستر تمدن سازی نوین اسلامی نیز محقق می‌شود.


علم و معرفت و عقلانیت از مهمترین شاخص تمدن نوین اسلامی


وی  با بیان این که علم و معرفت شاخص سوم تمدن نوین اسلامی هست، گفت: مسلما جامعه اسلامی که تمدن ساز باشد علم و معرفت را سرلوحه خود قرار می‌دهد. نبی اکرم(ص) نیز با همین شاخص توانستند دل‌ها را به خود معطوف کنند. ایشان با روح نابخردی و جهل مبارزه کرده و یک جامعه آگاه، روشن و فرهیخته‌ را معرفی کردند.


مختاری، عقلانیت را چهارمین عنصر تمدن نوین اسلامی برشمرد و افزود: افراطی‌گری منشأ بسیاری از مشکلات جامعه اسلامی هست. امروزه نگاه‌های غیرمنطقی و نامعقول از متون دینی باعث بسیاری از گرفتاری‌ها و مصائب در دنیا شد، به همین دلیل باید در تمدن نوین اسلامی به عقلانیت توجه ویژه‌ای کرد. سرلوحه برنامه‌های تمدن نوین اسلامی عقلانیت و اعتدال هست.


رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی  همچنین به رسالت این دانشگاه در زمینه تحقق تمدن نوین اسلامی و وحدت، اظهار کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در بُعد عملی و تئوری به دنبال تحقق روح حاکم بر عقلانیت در جامعه و الگوی خوبی برای تحقق وحدت و همزیستی مسالمت آمیز و یکپارچگی در محیط  آکادمیک و علمی هست.


او در پایان تاکید کرد: وحدت و همبستگی میان مسلمان اصل دیگر در شاخص تمدن نوین اسلامی هست. بدون وحدت و روابط همدلانه میان مذاهب مختلف اسلامی تحقق تمدن نوین اسلامی حاصل نمی‌شود. یکی از اصول مسلم در تمدن نوین حاکم بودن وحدت و همبستگی هست و دانشگاه مذاهب اسلامی نیز با رسالت‌های مهم و اهداف متعالی که رهبر معظم انقلاب در بدو تاسیس آن ترسیم کرده‌اند در عرصه عملی و تئوری تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهد.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما