• تاریخ : ۴ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

عید فطر چه روزی هستبه گفته گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور، عید فطر روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان هست. عید فطر از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان هست. در کشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه هست. در این روز، روزه حرام هست و نماز عید برگزار می‌ شود. پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب هست.

تعیین روز عید فطر

از آن‌ جایی که شرط اعلام ماه شوال با رویت هلال ماه به وقوع می‌پیوندد. همواره در کشورهای مسلمان، بر حسب موقعیت مکانی آن کشور، رویت هلال ماه اول ماه شوال و روز عید فطر متغیر هست به صورتی که ممکن هست به طور مثال در عربستان سعودی روز دوشنبه روز عید اعلام شود اما در ایران روز سه شنبه روز عید فطر اعلام شود.

سنت‌ مسلمانان در روز عید فطر

در متون اسلامی، توصیه شده هست که مسلمانان در روز عید فطر و عید قربان، حمام و غسل کنند. غسل عید، از سنت‌های مسلمانان در روز عید هست و در آن فرقی بین مردان، زنان و کودکان نیست. برخلاف غسل جمعه، غسل عید می‌تواند قبل از اذان صبح انجام گیرد. علاوه بر غسل، عطر زدن و مسواک کردن نیز از سنت‌های روز عید فطر هست. از سنت‌های مسلمانان در روز عید فطر، تکبیر هست. تکبیر در روز عید فطر، برگرفته از آیه‌ای از قرآن هست و پیش از نماز عید فطر و شروع خطبه، در خانه‌ها و کوچه و بازار خوانده می‌شود.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما

مطالب مشابه با این مطلب