• تاریخ : ۱۶ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم بهاری کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور گفت: برای امام ششم فرصتی فراهم آمد که نتیجه تلاش امام سجاد و امام محمد باقر(ع) بود و امام جعفر صادق(ع) به عنوان بنیانگذار فقه جعفری از این فرصت بهره برداری کردند و تمامی آن چه که به عنوان نیاز بشر برای رشد و تجلی لازم بود بیان کردند.

وی به مسئله ولایت فقیه به عنوان یکی از مباحث دینی منتقل شده توسط امام جعفر صادق(ع) اشاره و اظهار کرد: امروزه عده ای به دلیل کمبود اطلاعات مطرح می کنند که ولایت فقیه در دوره امامت ائمه و پیامبر مطرح نبوده و مسئله ای هست که در چند سال اخیر مطرح شده هست، در حالی که اولین ولی فقیه را امام صادق(ع) منصوب کرده هست. ایشان به زُرارَة بن اَعْیَن ماموریت می دهد تا به کوفه رود، مردم این شهر را به دین دعوت کند و هادی و راهنمای آن ها باشد، سپس از او می پرسد: “چگونه در این شهر جواب نیازهای مردم را می دهی؟”. وی پاسخ داد: ” با کتاب خدا، سنت پیامبر اکرم(ص) و روش و منشی که از شما آموختم”. حضرت فرمود: “اگر این ها نبود چه می کنید؟” پاسخ داد: “با آن چه از شما و قرآن یاد گرفتم اجتهاد می کنم و اگر خلاف این سه نبود عمل می کنم”.

امام جعفر صادق(ع)

این کارشناس علوم قرآنی ادامه داد: بعدها امام هادی(ع) حضرت عبدالعظیم حسنی را به عنوان مقام ولایت فقیه منصوب می کند و سایر ائمه نیز ولی فقیه منصوب کردند. همچنین در هنگام شروع غیبت کبری نُواب خاص از حضرت ولی عصر(عج) می پرسند: “مردم چگونه به شما دسترسی پیدا کنند؟”. حضرت فرمود: “فَارْجِعُوا فِيهَا إِلَى رُوَاةِ حَدِيثِنَا”. “به راویان حدیث ما مراجعه کنید.” پرسیدند: ” این افراد چه کسانی هستند و آیا هرکس حدیثی از شما بیان کند باید بپذیریم؟.” حضرت فرمود: ” نه. باید صیانت نفس داشته باشند، برخلاف نفس خود عمل کنند، مطیع امر ما و مطیع امر الهی باشند و در مسیر راست و درست قدم بردارند”.

حجت الاسلام والمسلمین بهاری درباره ارتباط ولایت فقیه و مذهب شیعه جعفری بیان کرد: ولایت فقیه در عصر امامان معصوم(ع) توسط امامان تبیین و عملی شد و جامعه آن عصر مسئله ولایت فقیه را اجرا کرد. با توجه به مذاهبی که در جامعه هر روز بروز و ظهور می کردند و نظریات مختلف به دنبال داشتند امام صادق(ع) کامل ترین، درست ترین و بی نظیرترین مذهب را پایه و بنیان نهاد و برای مسلمانان و آزادی خواهان بیان کرد و فرمود: “برای ادامه زندگی اگر کسی از این مذهب تبعیت کند هیچ گاه در زندگی به بن بست نمی رسد چون این مذهب با توجه به اصول و چارچوب مطرح شده دلایل استدلال و استنباط دارد، تا قیامت مسیر انسان در آن تعریف شده هست و هر فرد می تواند زندگی خود را ادامه داده و برای معرفی حقیقی دین الهی قدم بردارد.

ولایت فقیه
وی خاطرنشان کرد: راه امام صادق در تبیین دین و مذهب پر مشقت و جانکاه بوده هست و به عنوان شیخ الائمه زحمت بسیاری کشیدند تا این بار را به سرمنزل مقصود رساندند، بنابراین وظیفه ماست در این روزها شخصیت ائمه و پیامبر اکرم(ص) را معرفی کنیم، اگر نزدیک ایشان هستیم به زیارت مضجع شریفشان برویم، اگر نزدیک نیستیم از دور آنان را زیارت کنیم و زیاراتشان را بخوانیم. مهم تر از همه این ها این هست که در زندگی سیره عملی این بزرگواران را به عنوان خط سیر زندگی خود قرار دهیم، از آن تبعیت کنیم و از این بزرگواران به عنوان الگوی زندگی بهره مند شویم.

 انتهای پیام/ 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما