• تاریخ : ۱۰ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

دبیر جشنواره «محمد (ص) پیامبر صلح» با بیان اینکه معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با برگزاری جشنواره فیلم کوتاه «محمد (ص) پیامبر صلح» در صدد پاسخ به توهین به پیامبر اسلام (ص) بود، گفت: ۷۵۱ اثر به این جشنواره ارسال شد که از بین آن‌ها ۶۰ اثر آن خارجی و ۳۰ فیلم داخلی انتخاب شد و در نهایت پس از بررسی آثار ۳۸ اثر با نظر هیأت داوران انتخاب شد.

به گفته مهر نور، آیین اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «محمد (ص) پیامبر صلح» صبح امروز ۱۰ بهمن‌ماه در پژوهشگاه فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی برگزار شد.

در این مراسم عباس نظری راد – دبیر جشنواره «محمد (ص) پیامبر صلح» با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته همواره بدخواهان دین و انقلاب در صدد این بودند که به مقدسات اسلامی توهین کنند، اظهار کرد:‌ در زمستان ۱۳۹۳ چند تصویر موهن از پیامبر اعظم (ص) در نشریه فرانسوی منتشر شد بر همین اساس معاونت قرآن و عترت تصمیم گرفت که با برگزاری جشنواره فیلم کوتاه «محمد (ص) پیامبر صلح» به این توهین پاسخ دهد.

وی با اشاره به اهداف جشنواره خاطر نشان کرد: جشنواره «محمد (ص) پیامبر صلح» با اهداف تبلیغ جنبه‌های انسانی، اخلاقی و تبادل اندیشه‌ها و آموخته‌های هنرمندان و جایگزینی آثار مثبت زندگی پیامبران در زندگی روزمره فراخوان داده شد و در اوایل سال ۹۴ در جهت علمی شدن جشنواره اقداماتی همچون تشکیل شورای برنامه‌ریزی، ایجاد روابط عمومی، راه‌اندازی سایت جشنواره و فعال‌سازی بخش بین‌المللی و نظارت‌هایی از سوی ستاد انجام شد.

نظری راد تصریح کرد: به جشنواره «محمد (ص) پیامبر صلح» ۷۵۱ اثر ارسال شد که ۱۸۴ فیلم در بخش بین‌الملل، ۲۵۷ اثر با مضامین جنبی بوده هست. این آثار شامل ۲۲ فیلم داستانی، ۷۰ انیمیشن، ۱۴ کلیپ و چهار فیلم هست که در مجموع ۳۱۰ فیلم ۱۱۴ ثانیه‌ای و همچنین فیلم‌های بالای ۱۱۴ ثانیه‌ای شامل ۱۷ کلیپ، ۱۷ انیمیشن و ۱۶ فیلم داستانی و در مجموع ۱۵۷ اثر به دبیرخانه ارسال شد.

وی در ادامه گفت: پس از بررسی هیأت داوران ۶۰ اثر خارجی و ۳۰ فیلم داخلی انتخاب شد که در نهایت ۳۸ اثر برای داوری انتخاب و پس از آن با نظر معاون وقت یعنی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشتمی ۱۰ فیلم به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

به گفته مهر نور، اسامی برترین‌های این جشنواره به شرح زیر هست:

مهدی زارعی از استان فارس با فیلم «کوچه ثور»

مجتبی حیدری و جبار اجاقلو از استان زنجان با فیلم «مثل یک روز برفی»

عبدالرضا افشارزاده از استان خراساسن رضوی با فیلم «آن پسر انار ندارد»

محمدحسن ارجمندی از استان تهران با فیلم «نامه‌ای به آسمان»

محمدصفرزاده از استان تهران با فیلم «به اضافه یک»

امیرعلی دریکوند از استان لرستان با فیلم «رهایی»

سیدمجتبی حسینی از استان یزد با فیلم «خشت»

نیما قپانوری از استان تهران با فیلم «گذشت»

آرزو گلفام از استان البرز با فیلم «پرتال مذهبی مهر نور»

علی عرفان فرهادی از استان تهران با فیلم «خویش‌انداز»

ضرورت ترویج آموزه‌های قرآن با زبان هنر

پاسخ اسلام‌ستیزی استکبار را با گلوله نمی‌توان داد

همچنین در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام محمدعلی خسروی -معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد-  با بیان اینکه امروز اسکتبار سعی دارد اسلام را دین خشونت معرفی کنند در همین راستا گروهی با عنوان داعش ایجاد کردند تا با پرچمی که نام پیامبر(ص) بر آن نقش بسته چهره کریهی از اسلام نشان دهند اظهار کرد: جواب این توهین‌ها را با گلوله نمی‌توان داد و امروز دنیای استکبار با ابزار هنر به میدان آمده هست. هدایت منتشر نمی‌شود؛ مگر از همان کانالی که گمراهی نشر داده شده هست. در فیلم و سینما ارزش‌ها ضد ارزش تلقی می‌شود بنابراین برای مقابله با آن باید با ابزار هنر وارد عمل شد.

وی در ادامه با بیان اینکه هنر دریچه‌ای به عالم روح بشر هست، گفت: ما جز از طریق هنر نمی‌توانیم اسرار عالم را کشف کنیم. قرآن با زبان هنر انسان‌ها را دگرگون می کند و هنر پایان ناپذیر هست. ما باید به جوانان میدان بدهیم که در عرصه هنر استعدادهای آن‌ها کشف شود.

خسروی تأکید کرد:‌ آموزه های قرآن و عترت باید از طریق هنر به جامعه منتقل شود. این جشنواره آغاز اقدامی هست که کاستی‌هایی هم داشته که امیدواریم به همت معاونت قرآن و عترت این جشنواره ادامه داشته باشد و شاهد دستاوردهای بیشتری در این عرصه باشیم.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما