• تاریخ : ۹ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

«امروز، روز تجلی معرفت پروردگار متعال هست و اگر کسی خدا را بشناسد، به غیر خدا چشم طمع ندارد. مهمترین عمل در روز عرفه زیارت حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) هست که مطابق هزار حج، هزار عمره، هزار غزوه هست. زیارت امام حسین(ع) جامع همه‌ این‌ها هست و این‌طور که به یاد می‌آورم در روایت این هست که خدا برای هر قدم یک حج می‌نویسد.»

آیت‌الله صدیقی در گفت‌وگو با مهر نور، با بیان اینکه عرفه یکی از مناسبت‌های بزرگ عبادتی هست، عرفه یکی از اعیاد هست، عرفه یکی از ظرفیت‌ها هست اظهار کرد: روز نهم ذی‌الحجه، روز قبل از پایان چهله‌ی حضرت موسی کلیم هست و یک قدم به نتیجه هست و آن شب و آن روز جزو ممتازترین شب‌ها و ممتازترین روزهای عالم از جهت تقرب به پروردگار عالم هست.

وی ادامه داد: هم عرفات در عرفه ویژگی خاصی دارد که قطعاً وجود مبارک حضرت حجت (ارواحنا فداه) روز عرفه را در عرفات هستند و هم عین شب قدر می‌ماند. اشراف حضرت، یعنی جلوه‌ی زمانی حضرت حجت شب قدر هست، جلوه‌ مکانی ایشان عرفات و روز عرفه هست. شعاع نور عرفات در روز عرفه در همه‌جا هست، از این جهت شب عرفه برای شب‌زنده‌داری و عبادات خیلی تاکید شده هست و دعایی که شب‌های جمعه خوانده می‌شود و در مفاتیح هم در اعمال شب جمعه این دعا را آورده هست «شَاهِدَ کُلِّ مَشْهُودٍ»؛ هر کسی بخواند گناهش آمرزیده می‌شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: روز عرفه که روز عید بزرگ اسلامی هست، اعمالی دارد که یکی غسل روز عرفه هست که مقارن ظهر معمولاً انجام می‌شود. دیگری انقطاع إلی‌الله هست. آن روز بنده‌ای از بندگان خدا اگر بنا دارد که بنده باشد، باید از غیر خدا امید را قطع کند و به احدی زیر این آسمان امید نداشته باشد. به تعبیر حضرت مولی الموحدین، امیرالمومنین ارواحنا فداه که فرمود: «لَا یَرْجُوَنَّ أَحَدٌ مِنْکُمْ إِلَّا رَبَّه‏» احدی از شما هیچ امیدی جز به خدا نداشته باشد. جلوه‌ی این انقطاع، این توحید، این واقع‌نگری روز عرفه هست.

آیت‌الله صدیقی تاکید کرد: حالا عرفه یکی از مناسبت‌هایی هست که این اسم را شامل می‌شود، یکی اعتراف بنده هست که در آن شب و در آن روز انسان پرونده‌ی خود را ملاحظه می‌کند و نقاط ضعف و کمبودها، جرم‌ها، جنایت‌ها، سیئات، ذنوب، لمم، صغیر و کبیر را در پرونده‌ی خود پیدا می‌کند، نه تنها گردن کلفتی نمی‌کند، بلکه شکسته می‌شود، نزد خدا اعتراف می‌کند. خدایا من مجرم هستم، ولی متمرد نیستم، یاغی نیستم، آمده‌ام به جرم خود اعتراف کنم و از تو تقاضای عفو و گذشت داشته باشم.

وی گفت: انسان وقتی اقرار می‌کند یا این ‌که با پای خود به دادگاه می‌رود، زمینه‌ی تخفیف در جرم هست. برخلاف کسی که باید با روش‌هایی از او اعتراف بگیرند. کسی که گناه را گناه می‌داند، از گناه نفرت دارد و وقتی گناه خود را متوجه می‌شود نسبت به خود حس انزجار پیدا می‌کند (از خودش بدش می‌آید)؛ در عین حال چون در توبه را باز کرده هست ناامید نمی‌شود، از خود فرار می‌کند به خدا پناه می‌برد. در پناه‌جویی به خدا اولین قدم همان لمس قبح گناه هست و اعتراف به این حقیقت تلخ هست که من شکست خوردم، من زمین خوردم، من در گناه پیروزی نمی‌بینم. این اعتراف و اقرار موجب جوشش رحمت الهی، عفو الهی می‌شود و بنده‌ی خود را می‌بخشد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه نکته‌ دوم که هم در عرفات گفته ‌می‌شود و هم در عرفه، آن معرفت هست، امروز، روز تجلی معرفت پروردگار متعال هست و اگر کسی خدا را بشناسد به غیر خدا چشم طمع ندارد خاطرنشان کرد: دست نیاز به سوی غیر خدا نمی‌برد، چون در عالم جز خدا کسی موثر نیست. بنده‌ی خدا هست، خود خدا به بنده‌اش می‌رسد، آدمی که خدا دارد به تعبیر بابا طاهر: همه گویند که « طاهر کس ندارد  خدا یار مو چه حاجت کس» آدمی که خدا دارد، چه نیازی به غیر خدا دارد!؟ لذا آن روز اگر کسی دست نیاز به سوی بندگان خدا ببرد از مراقبت روز عرفه طرد می‌شود، بیرون می‌شود.

آیت‌الله صدیقی ادامه داد: مهمترین عمل در روز عرفه زیارت حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) هست که مطابق هزار حج، هزار عمره، هزار غزوه –جهاد در راه خدا، آدم هزار بار جبهه رفته باشد- هست. زیارت امام حسین(ع) جامع همه‌ این‌ها هست و این‌طور که به یاد می‌آورم در روایت این هست که خدا برای هر قدم یک حج می‌نویسد. برای هر قدم که زائر امام حسین(ع) روز عرفه برای زیارت امام حسین(ع) برمی‌دارد. این‌ها در حد فهم ما گفته شده هست، والا اگر سیم امام حسین(ع) با کسی وصل بشود خدا با او ندار هست، با او حساب و کتاب ندارد که بگوید چند تا حج به تو می‌دهم.

وی گفت : اصلاً خزائن رحمت خود را باز می‌کند و می‌گوید هر چه می‌خواهی ببر. سر سفره‌ دعای عرفه‌ی امام حسین(ع) نشستن هم که عالم دیگری هست و در روز عرفه با این‌ که روزه استحباب دارد ولی فرمودند اگر کسی روزه بگیرد به حال دعای او لطمه می‌خورد مستحب هست که روزه نگیرد. با همه‌ی عظمتی که روزه دارد اما اهمیت دعا بیشتر هست. امروز، روز دلشکستگی هست، روز اشک هست، روز خلوت هست، روز وصل هست و باید آن را غنیمت دانست. این مراقباتی که در مفاتیح الجنان آمده هست، در اقبال آمده هست، آقا میرزا جواد آقای ملکی در المراقبات آورده‌اند، انسان باید یک مروری به این‌ها بکند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: آقا میرزا جواد آقای ملکی صرفا اعمال را نمی‌نویسد، یک چاشنی‌هایی را هم می‌گوید تا آدم بشکند. تا آدم زمین نخورد کسی او را بلند نمی‌کند، ما هم زمین بخوریم نمی‌فهمیم، وقتی انسان وارد این وادی می‌شود توجه پیدا می‌کند که زمین خورده هست. وقتی زمین خورده هست باید یک کسی دست بنده را بگیرد و خدا آن روز را قرار داده هست که از بندگان خود دستگیری کند. لذا آن روز إن‌شاءالله هم خود را در محضر حضرت حجت(عج) ببیند، یک کاری انجام بدهد که حضرت در آن‌جا آدم را دعا کند؛ بهترین راه آن هم این هست که انسان زائر امام حسین(ع) باشد و حضرت حجت زائرین سید الشّهداء را یک طور دیگری نوازش می‌کند و دیگر همین دعای عرفه که از حضرت امام حسین علیه السلام هست که از شاهکارهای عرفانی هست، شبیه و نظیر هم ندارد.

او تاکید کرد: دعای عرفه‌ی امام سجاد علیه السلام که در صحیفه‌ سجادیه‌ آمده هست، از امام صادق(ع) و امام باقر(ع) و دیگر امامان هم برای روز عرفه نسخه‌های دعایی موجود هست. خوشا به حال کسانی که در عرفات هستند، بیشتر خوشا به حال کسانی که در حرم امام حسین(ع) هستند. روایت دارد که خدای متعال روز عرفه اول به زائرین امام حسین(ع) نگاه می‌کند، بعد حاجی‌های عرفات. همه‌ سرمایه‌ی ما امام حسین(ع) هست. توجه به امام حسین(ع) رقت، لطافت و نورانیت به همراه می‌آورد و همه‌ ارزش هم متعلق به او هست.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما