• تاریخ : ۲۹ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

امام علیمحمدرضا کربلایی کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور گفت: روز بیست وسوم ماه مبارک رمضان که سومین روز شهادت مولای متقیان حضرت علی(ع) محسوب می‌شود، فرصت مناسبی هست تا با توجه به فضائل و ویژگی‌های ارزشمند این حضرت، در مسیر الگو قرار دادن ایشان جدیت بسیار زیادی به خرج دهیم.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین فضیلت‌های امام علی (ع)، ازدواج آسمانی ایشان با حضرت فاطمه (س) هست. در این پیوند مقدس فرشته‌های آسمانی و بهشتیان حضور داشتند و به سرور و شادی می‌پرداختند.

کربلایی تصریح کرد: حضرت علی (ع) بسیار بخشنده بودند و همواره از دارایی خود به یتیمان و فقیران می‌بخشیدند و در راه خدا انفاق می‌کردند. نمونه‌ای از بخشندگی مولای متقیان(ع) را می‌توانیم در شرایطی مشاهده کنیم که ایشان با وجود سه روز روزه گرفتن ، غذای خود را به مسکین و یتیم و اسیر بخشیدند و با آب افطار کردند.

وی اظهار کرد: پس از این بخشش از سوی امام علی (ع) و به دلیل ارزش این ایثار، جبرئیل با ابلاغ تهنیت بر اهل بیت (ع)، سوره هل أتی (انسان) را در شأن آن حضرت بر پیامبر (ص) نازل کرد.

این کارشناس علوم قرآنی توضیح داد: حضرت محمد (ص) در یکی از بیانات ارزشمند خود خطاب به حضرت علی (ع) به این موضوع اشاره کرده‌اند که اگر بنده‌ای به اندازه خیلی زیاد به اندازه حضرت نوح (ع) در میان قوم خود به عبادت و راز و نیاز بپردازد اما محبت حضرت علی (ع) در دل او جایی نداشته باشد، بوی بهشت را استشمام نمی‌کند و وارد بهشت نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: حضرت علی (ع) همچنین در زمینه علم و دانش نیز در عصر خود برتری بسیاری داشتند چرا که ایشان ازمحضر استادی همچون پیامبر اکرم (ص) دانش می‌آموختند. امام اول (ع) در نهایت به درجه‌ای رسیدند که حضرت محمد(ص) درباره ایشان فرمودند:” من شهر علم هستم و علی در این شهر هست.”

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما