• تاریخ : ۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

عید فطرعلی نوری‌زاده کارشناس علوم قرآنی در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور گفت: در فرهنگ اسلامی ، روز عید روزی هست که به عنوان روز بیداری و آگاهی انسان‌ها مدنظر قرار می‌گیرد و انسانی که خواهان بازگشت به اصل خویش و فطرت پاک انسانی هست، رذائل و بدی‌های وجودی خود را باید کنار بگذارد.
وی ادامه داد: عید فطر که پس از یک ماه روزه‌داری مومنان فرا می‌رسد فرصتی بسیار مناسب را فراهم می‌آورد تا افراد با روحی تصفیه شده و روانی صیقل داده شده، در روز بندگی جشن بگیرند و به حقیقت فطرت خود بازگردند.
این کارشناس علوم قرآنی تصریح کرد: با فرارسیدن روز عید فطر، مومنان انتظار می کشند تا از پروردگارشان جایزه و  پاداش یک ماه روزه‌داری را دریافت کنند البته افراد در چنین روزی بابت اینکه نمی دانند روزه و عباداتشان مورد قبول حق قرار گرفته یا خیر، نگرانی‌هایی دارند.

وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: امام باقر (ع) به نقل از حضرت محمد (ص) فرموده‌اند: هنگامی که روز اول شوال فرا می‌رسد، منادی ندا می‌دهد: ای مومنان برای دریافت جوائز و پاداش‌های خود بشتابید. جایزه‌های خداوند مانند جایزه‌های پادشاهان نیست (یعنی جایزه او بسیار بزرگ، معنوی و قبولی طاعات هست) آن حضرت همچنین تأکید کرده‌اند:” روز اول شوال روز دریافت جایزه‌ها هست.”

نوری‌زاده توضیح داد: مومنانی که در ماه مبارک رمضان روزه گرفته‌اند، در عید سعید فطر به شکرانه سلامتی خود و توانایی روزه داری، زکات فطره را در حمایت از افراد فقیر و نیازمند پرداخت می‌کنند چرا که نقش زکات که یکی از منابع درآمد بیت المال محسوب می شود ، نقشی بسیار پراهمیت هست.

وی خاطرنشان کرد: همچنین به جای آوردن نماز عید فطر یکی از مظاهر اتحاد مسلمانان در برابر دشمنان هست و به جهانیان نشان می‌دهد که مسلمانان در روزهای بزرگی همچون عید فطر، به صورت یکپارچه و متحد با یکدیگر در مسیر حق گام بر می‌دارند.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما

مطالب مشابه با این مطلب