• تاریخ : ۲۶ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : مذهبی

دبیر نشست علمی عیار فقاهت از برگزاری این نشست پیرامون شخصیت شیخ محمد حسن نجفی صاحب جواهر الکلام در مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی در قم خبر داد.

به گفته خبرنگار مهر نور، حجت الاسلام والمسلمین محمد عشایری امروز در نشست خبری که در سالن جلسات مدرسه عالی خاتم الاوصیا برگزار شد، با اعلام این خبر عنوان کرد: نشست علمی نکوداشت عیار فقاهت صاحب جواهر الکلام پیرامون شخصیت شیخ محمد حسن نجفی صاحب جواهر الکلام در مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی در قم برگزار خواهد شد.

دبیر علمی این نکوداشت افزود: این نشست علمی ۵ شنبه ۹ صبح روز سی ام فروردین سال جاری با پیام آیت الله صافی گلپایگانی آغاز می شود.

وی تصریح کرد: در نشست علمی عیار فقاهت صاحب جواهر الکلام، سه محور مهم مورد بررسی قرار می گیرد که در بخش اول به موضوع اخلاق علمی و پژوهشی مرحوم صاحب جواهر توسط حجت الاسلام کریمی جهرمی پرداخته می‌شود.

عشایری اضافه کرد: هم‌چنین آیت الله علیدوست در بخش دیگری از این نشست به محور روش شناسی فقه صاحب جواهر می‌پردازد و محور سوم تحت عنوان گسست بین نوآوری فقهی و تاسیس فقه جدید در گفتمان صاحب جواهر توسط آیت الله مبلغی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: مدرسه خاتم الاوصیا از ابتدای تاسیس در جهت اهتمام به شخصیت‌های شیعی و فقهی به نکوداشت شحصیت‌های مهم و موثر و جریان ساز فقهی پرداخته هست.

استاد مدرسه عالی خاتم الاوصیا خاطرنشان کرد: این پنجمین نشست علمی در خصوص شخصیت های فقهی و شیعی می‌باشد پیش از این در جهت نکوداشت شخصیت‌های فقه و اصول مانند شیخ اعظم انصاری و مرحوم آخوند صاحب الکفایة و شیخ عبدالکریم حائری اقدام کرده بودیم.

وی گفت: در تاریخ تطور دانش فقه، قله فقه قبل از شیخ اعظم انصاری را شیخ محمد حسن نجفی صاحب جواهر الکلام می‌دانیم، ایشان قله شاگردان وحید بهبهانی نیز می‌باشد که در برابر کسانی که می‌خواستند فقه را به چالش بکشانند، ایستاد.

عشایری بیان کرد: در تلاشیم به برداشت عالمانه‌ای از منطق فقه جواهری دست یابیم و چالش‌های فکری و فقهی نظام بر اساس شاخص‌های فقهی جواهری را ارزیابی نمائیم.

استادیار جامعة المصطفی العالمیه عنوان کرد: ما در وسع و توان خود این ارزیابی را در قالب نشستی علمی انجام می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی مقالات پیرامون شخصیت ایشان به طور سفارشی به دست رسیده هست که در بخش اول گزیده ۱۰ مقاله به صورت ویژه نامه ارائه می‌شود و بخش دوم نیز در طول سال ارائه خواهد شد.

عشایری بیان کرد: پس از بررسی محورها توسط اساتید برجسته، تعدادی از مقالات در نشست ارائه می‌شود.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما