• تاریخ : ۳۰ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

«قرآن را اگر به زندگی‌مان و به مذهب‌مان باز گردانیم، آنگاه او، توحید را ـ چون یک جهان بینی ـ به ما باز خواهد آورد و در توحید، حج، جهاد، امامت، شهادت و انتظار، روح حیات‌بخش خویش را خواهند یافت و ما نیز روح و حیات خویش را»

به گفته مهر نور، علی شریعتی جامعه‌شناس، تاریخ‌شناس و پژوهشگر دینی از مبارزان و فعالان مذهبی و سیاسی و از نظریه‌پردازان انقلاب اسلامی ایران بود که روز بیست و نهم خرداد ماه با عنوان روز بزرگداشت این شخصیت تاثیرگذار در تقویم نامگذاری شده هست.

امسال این روز با ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن همزمان شده که به بهمین بهانه، نگاهی به بینش و نگاه دکتر شریعتی در تعریف جایگاه قرآن و بیان جلوه‌های دنیوی و گناه انسانی می‌اندازیم.

«قرآن را اگر به زندگی‌مان و به مذهب‌مان باز گردانیم، آنگاه او، توحید را ـ چون یک جهان بینی ـ به ما باز خواهد آورد و در توحید؛ حج، جهاد، امامت، شهادت و انتظار، روح حیات بخش خویش را خواهند یافت و ما نیز روح و حیات خویش را! »

گفته‌های وی پیرامون ارکان اصلی دین در کتاب «حج» گواه این مطلب هست که آدمی برای رسیدن به هدف والای آفرینش از همه دنیا و نفسانیات خود عبور کرده و در انتهای مسیر به آن هدف غایی دست یابد، این مطلب بسیار روشن هست که در بیانات وی پیرامون حج گزاردن مسلمانان تاکید بسیاری بر قرآن شده هست.

«بازگشتن، درست از همان راه که او ما را برده هست. باز آوردن قرآن از قبرستان به شهر، تلاوت آن، از این پس برای زندگان! و فرود آوردن قرآن، از بالای رف، و گشودنش در پیش روی درس. قرآن را نتوانستند نابود کنند، بستند و کتاب را یک شیء متبرک کردند. آن را دوباره کتاب کنیم و کتابِ خواندن! که قرآن یعنی کتابِ خواندن. آیا روزی خواهد آمد که ببینیم در برنامه اسلامی مدارس دینی ما، قرآن را هم به عنوان یک کتاب درسی پذیرفته‌اند؟… و پیداست که وقتی قرآن هم زندگی مردم مسلمان را ترک کرد و هم اسلام را! در غیبت او، همه کاری می‌توان کرد، آنچنان که همه کاری کردند.»

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما