• تاریخ : ۱۴ام اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

مدیر حوزه‎های علمیه گفت: قدرت هالیوود و انواع طیف وسیع هنرهای درست و غلط که غالبا متکی به نگاه های غیر اصیل هست، یکی از مجاری فکر تمدن غربی و یکی از ابزارهای نفوذ در عالم هست.

به گفته خبرنگار مهر نور، آیت الله اعرافی امروز در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره هنر آسمانی در مدرسه عالی دارالشفا عنوان کرد: هنر در ذات آدمی ریشه دارد و برگرفته شده از ویژگی های خاص او هست؛ هنر انسانی از ممیزات بشر هست.

وی افزود: همه آنچه از انسان صادر می شود، مصداقی از خلق و آفرینش انسانی هست که خداوند به او موهبت کرده هست، اما در هنر این آفرینش اوج می گیرد و به همین دلیل تاثیرات و دامنه تاثیرگذاری هنر فوق العاده بالا می‌رود.

مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: در طول تاریخ بشر، رهبران بزرگ در جریانات مختلف حق یا باطل، از کاربست هنر در مجرای ترویج اندیشه خود بی نیاز نبودند و شاید کمتر بتوان تصور کرد اندیشه، جریان فکری و فرهنگی در دنیا بدون اتکا به هنر بتواند رواج پیدا کند.

اعرافی گفت: در دنیای معاصر و جدید و در بستر تمدن غربی، شاهد به کارگیری هنر با ممیزات غیرالهی در ابعاد بسیار وسیع هستیم؛ فکر و ذهن بشر در کنار تولیدات فکری مانند علوم انسانی و فناوری  ابزار تمدن غربی هست و هنری که در پرتو اندیشه الهی قرار ندارد نیز در همین بستر شکل می گیرد.

وی افزود: وقتی تقید وجود نداشته باشد، فضا برای بروز هر هنری باز هست و جهان نیز امروز تحت تاثیر چند عامل مهم اندیشه غرب قرار دارد که یکی از آن هنر هست؛ این مسایل ثابت می کند که حوزه نمی تواند از زیر بار فراگیری، کاربست و هدایت هنر  با چارچوب های منطق انقلاب اسلامی شانه خالی کند.

اعرافی گفت: اگر بخواهیم با جریان مهاجم غیر الهی مواجهه هوشمندانه و حکیمانه داشته باشیم، نیازمند هنر پاک، متعهد و قدسی و آسمانی هست؛ همچنین اگر بخواهیم از موضع فعال، اندیشه خود را منعکس کنیم و در اعماق جان انسان‌ها بنشانیم نیازمند کاربست هنر هستیم.

وی با بیان اینکه آنگاه که قید اسلامی به هنر متصل شود، می تواند معانی مختلفی داشته باشد، افزود: از جمله معانی این هنر آن هست که اندیشه عقلانی و مبانی معارف اسلامی در هنر تجلی کند که گوشه ای از آن را هنر آئینی می نامند؛ معنی دوم آن هست که اندیشه دینی در قالب هنر ارائه شود؛ سومین معنی هنر اسلامی آن هست که  هنر با مبانی و چارچوب های اسلام مخالفتی ندارد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: معنی دیگر هنر، هنری هست که در جهات و اهداف اسلامی به کار برود؛ گاهی نیز از هنر اسلامی چنین یاد می شود که با قصد الهی تولید شده باشد؛ هنر تولید شده در جهان اسلام و یا توسط مسلمانان، از معانی دیگر هنر اسلامی هست.

وی افزود: زمانی که از هنر اسلامی بحث می کنیم، چهار زاویه را باید مورد بررسی قرار دهیم؛ اولین آن، در عرصه فعالیت در زمینه فلسفه هنر هست؛ فقه هنر، اخلاق هنر و نظام هنر اسلامی دیگر زوایای این هنر هست که حوزه و مدیریت حوزه در این زمینه مسئولیت دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: در این چهار دهه، ده‌ها اثر و مقالات متعدد تولید شده هست، ولی هنوز در گام نخست قرارداریم و باید روی این محورها کار کنیم؛ گاهی برخی از مسئولین بیان می‌کنند که علوم انسانی-اسلامی معنی ندارد که چنین سخنانی از مسئولین انتظار نمی‌رود.

اعرافی گفت: حداقل ۱۵حوزه مطالعاتی در این زمینه وجود دارد؛ نباید بگوییم که علوم انسانی-اسلامی وجود ندارد؛ صاحبان تندترین نظرات نیز این سخن را نمی پذیرند.

وی گفت: کار بزرگ حوزه تولید فکر هست و دیگر وظیفه، قدرت راهبری جریان های هنری در داخل و خارج از کشور داشته باشد؛ هنر می‌تواند موج در جامعه ایجاد کند و باید حوزه به آن ورود داشته باشد، باید حوزویان به ابعاد فقهی هنر در جامعه بپردازند.

مدیر حوزه های علمیه فیلم دینی ایران را دارای جایگاه دانست و ادامه داد: اگر انگیزه مبتنی بر گفتمان اسلام ناب داشتیم، می‌توانستیم دنیا را با ابزار هنری به سوی خودمان جذب کنیم.

‌وی با اشاره به نظام جامع حوزه عنوان کرد: این نظام در حوزه طراحی شده هست و در چند ماه آینده کار تدوین سندهای پایه و کلان به پایان خواهد رسید، به صورت ویژه در سطح یک، دو و سه حوزه در متن برنامه‌های فرهنگی، بحث هنر ملموس خواهد شد.

وی ادامه داد: در سطح یک حوزه فضا را باز کردیم تا طلاب به سوی هنر بروند و این مساله در متن برنامه‌های آموزشی دیده شده هست، امیدواریم که در سال آینده نظام جامع هنر، برنامه پنج ساله و نظام جامع رشته‌های حوزه رونمایی شوند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه تصریح کرد: فضای مجازی دارای اندیشه‌های مختلف هست و جای اندیشه‌های قدسی در چنین فضایی هنوز خالی هست، ما باید آرمان های انقلاب اسلامی را محقق کنیم و هیچ مرزی نباید ما را از هم افزایی بازدارد؛ هنرمندان حوزوی نباید خودشان را از جریانات هنر انقلابی جدا کنند.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما