• تاریخ : ۱۳ام اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

سفیر ایران در لندن در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به بیوگرافی این محقق بزرگ تاریخ اسلام از حضور وی در لندن و مؤسسه مطالعات اسماعیلی قدردانی کرد.

به گفته مهر نور، حمید بعیدی‌نژاد نوشت: «آقای دکتر فرهاد دفتری از محققان بزرگ تاریخ اسلام هستند که ده‌ها سال هست در لندن به تحقیق و مطالعه و آموزش عالی مطالعات اسلامی اشتغال دارند. ایشان بعد از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود در ایران علاوه بر ایتالیا و انگلستان عمده تحصیلات دانشگاهی خود را در آمریکا گذراندند. وی چهارده سال در دانشگاه برکلی در حوزه اقتصاد تا مقطع دکترا تحصیل کرد اما آشنایی و علاقه ای که به آثار ایوانف به مطالعات تاریخ اسلامی بویژه مطالعات تاریخ اسماعیلیه پیدا نمود باعث شد که مسیر زندگی وی به مطالعه و تحقیق تاریخ و تمدن اسلامی تغییر یابد.

آقای دکتر دفتری در آستانه هشتاد سالگی کماکان بسیار پرشور مسیر تحقیقات خود را ادامه می‌دهد. آثار ایشان همواره به کشف مطالب تاریک و مجهول گذشته تاریخ اسلام کمک می کند. کتاب معروف وی بنام “اسماعیلیه” که حدود بیست سال پیش توسط دانشگاه کمبریج به چاپ رسید بهترین اثر چاپ شده در موضوع خود هست که در ایران نیز ترجمه و چاپ شده و بعنوان کتاب تحقیقی برجسته، جایزه ی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را نیز دریافت کرد.

بی‌شک مطالعه تاریخ شیعیان و مکاتب شیعه بخش مهمی از شناخت میراث عمیق شیعه هست. شیعیان دوازده امامی(با جمعیتی حدود یکصد و پنجاه میلیون با پراکندگی مختلف در جهان)، شیعیان پنج امامی زیدیه (با جمعیتی در حدود شش میلیون نفر در یمن)، شیعیان هفت امامی اسماعیلیه (با جمعیتی حدود پانزده میلیون نفر با پراکندگی در کشورهای مختلف جهان) و در مرحله بعد علویان ترکیه (با جمعیتی حدود بیست میلیون نفر) و علویان سوریه (با جمعیتی حدود حداقل پنج میلیون نفر)، علیرغم اختلافاتی که با هم دارند، در مبانی امامت دارای میراث مشترکی هستند که شناخت آنها در بازشناسایی تاریخ شیعه و اسلام حائز اهمیت هست.

در عین حال که تمرکز مطالعات و تحقیقات آقای دکتر دفتری در حوزه ی مطالعات اسماعیلی میباشد، اما مطالعات وی متعلق به حوزه بزرگتر تمدن و تاریخ اسلامی میباشد که این تحقیقات همه منشأ آثار و تالیفات مهمی بوده‌اند. موسسه مطالعات اسماعیلی در لندن که آقای دکتر دفتری مدیریت آن‌را برعهده دارد، تا بحال یکصد و چهل کتاب در حوزه های مختلف تمدن و فرهنگ اسلامی منتشر نموده هست. آقای دکتر دفتری در میان محققین مطالعات اسلامی در ایران نیز چهره ای آشنا هستند و طی سالیان دراز ارتباط نزدیکی با مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی در ایران از جمله مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی داشته هست که هنوز هم ادامه دارد.

در بازدید اخیرا از موسسه در لندن ایشان لطف داشتند و تعدادی از نسخه‌های منحصر بفرد خطی را معرفی فرمودند.»

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما