• تاریخ : ۳۰ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : مذهبی

به گفته سرویس فرهنگی پرتال مذهبی مهر نور، سکه و اسکناس اصلی و دارای ارزش و کمیاب باعث میشود تا جاعلان و فرصت طلبان طمع کرده و با جعل سکه و اسکناس تقلبی افراد جامعه را فریب دهند و افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند سریع تر از بقیه در این دام می افتند.


در این بین یکی از اعتقادات شیعه و دیگر فرق و ادیان، ظهور منجی هست. کسی که با آمدنش اتفاقات خوشایندی برای همگان رقم خواهد زد. مهدویت را می توان امید مستضعفین عالم به آینده دنیا نامید و این اعتقاد برای شیعه نیز بسیار پر اهمیت و دارای جایگاه ویژه ای هست. به طوری که شیعیان بعد از گذشت هزار و اندی سال از ولادت ایشان و همچنین غیبت طولانی مدت امام برحقشان نه تنها در ایمان و اعتقاداتشان سست نشده اند بلکه روز به روز نیز بر ارادت شان نسبت به ایشان افزوده می شود.

 

در این بین اما مدعیان دروغین همیشه از باور و اعتقاد پاک مردم سوء استفاده نموده و در پی فریب مردم بوده اند. در برهه هایی از زمان نیز متاسفانه تعدادی از محبین اهل البیت را به انحراف اعتقادی و پس از آن، انحراف رفتاری کشانده اند، و قابل تامل هست که این ادعاها و مدعیان در صده های اخیر نیز شدت یافته هست. شیخیه، بابیت و بهائیت مدعیانی بودند که در ابتدا خود را نماینده امام عصر (عج) معرفی نمودند؛ بعد از مدتی باب خاص حضرت و در موقع مناسب مدعی شدند که امام عصر هستند اما به این نیز بسنده نکرده و پس از مدتی مقام نبوت و الهویت نیز برای خود قائل شدند. امروزه نیز جریانهای انحرافی دیگری همچون یعقوبیه و … همان راهی را در پیش گرفتند که مدعیان پیشین پیموده اند.


این جریانهای انحرافی در ابتدا حرکتشان ادعای نیابت و وصایت امام عصر (عج) را مطرح می کنند و پس از مدتی با توجه به استقبال مردم خود را فرزند امام یا یکی از بستگان ایشان می خوانند. این سیر حرکتی که از نیابت خاصه شروع و بعضا تا مرحله امامت و نبوت می رسد مانند بهائیت هست که به تدریج حسینعلی بهاء ارتقاء درجه گرفته و از مقام نیابت امام عصر (عج) تا مقام خدایی هم رسید.

 

برجسته ترین نقطه اشتراک تمامی این مدعیان دروغین و جریان های انحرافی همچون شیخیه، بابیه، بهائیت، یعقوبیه و… حمله و هجمه علیه روحانیت و مرجعیت شیعه هست. اینان بی رحمانه سخنان ناروایی را به این عالمان دینی نسبت می دهند و از هیچ تهمتی و افترایی نیز فرو گذار نمی کنند. تنها دلیل آن هم این هست که مرجعیت زنده و پویای شیعه سد و دژ مستحکمی بوده برای حفاظت اسلام عزیز، از انحرافات و خرافات. روحانیت هوشیار شیعه  همیشه در مقابل انحرافات ایستادگی کرده و منحرفین بشدت از این موضوع در رنج هستند.

 

با اندکی تامل می توان به این نتیجه دست یافت که مدعیان دروغین از یک استراتژی واحد پیروی می کنند و آن تسخیر مرحله به مرحله قلب هاست. یعنی تمامی توجه آن ها متمرکز هست بر احساسات پاک افراد مؤمن و در صورتی که شخص از ابتدا فریب این مدعیان را نخورد، قطعا در مراحل بعدی نیز تلاش آنان برای منحرف کردن مؤمنین نیز بی نتیجه خواهد ماند؛ کافیست تا در مر حله اول که ادعای نیابت مطرح میشود کسی باور کند و پس از آن نوبت به مراحل بعدی رسیده و شخص دل و دینش را در اختیار این مدعیان کذاب گذاشته تا لگد مالش کنند.

 

پس بطور خلاصه می توان در مورد این مدعیان دروغین چند نکته زیر را مطرح کرد:

۱- در همه این جریان ها یک سیر سعودی و مرحله به مرحله وجود دارد که معمولا از نیابت خاصه شروع شده به ادعای وصایت، امامت، نبوت و اگر فرصتی پیدا کنند به مقام الوهیت نیز می رسد.


۲- تمامی این مدعیان از اخلاص پاک و صادقانه جامعه به امام عصر (عج) سوء استفاده کرده و در صورتی که مخاطب نیز فقط عشق و ارادت بدون علم و آگاهی داشته باشد، حکم بهترین طعمه را برای ایشان دارد.


۳- هر کس که در مقابل این منحرفان قرار گیرد و در صدد برملا کردن دروغ این شیادان باشد، قطعا با سخت ترین تهمت ها و هجمه ها‌ی ناروا مواجه خواهد شد.

 

۲۱۲

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما