• تاریخ : ۲۷ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

حجت الاسلام و المسلمین محمدصابری کارشناس علوم قرآنی و حدیث در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرنامه پرتال مذهبی مهر نور گفت: پس از قیام خونین حضرت سیدالشهدا(ع) که با شهادت و ایثار حضرت حسین بن علی(ع) و آن فجایع بزرگ و خیانت‌ها و جنایت‌های صورت گرفته همراه شد،واقعه بزرگ تاریخی جهان اسلام، اربعین حسینی هست که در سال ۶۱ هجری  توسط ائمه اطهار و اهل بیت(ع) عصمت و طهارت آنان در کربلا شکل می گیرد.

پیاده روی اربعین

وی در خصوص اربعین حسینی و علت ارزش آن افزود: فاصله فجایع کربلا و اسارت اهل بیت(ع) که از یازدهم محرم تا بیستم صفر سال ۶۱ هجری رخ داده، ۴۰ روز هست. این زمان بیانگر پیروزی کوتاه و ظاهری یزید هست که در نهایت به شکست مبدل شد و شکست ظاهری امام حسین(ع) بعد از این ۴۰ روز به پیروزی تبدیل شده و نام امام حسین(ع) تا ابد در تاریخ بشریت می درخشد.

صابری درباره قیام عاشورا گفت: عظمت امام حسین(ع) در همین سفر که با اسارت خانواده ایشان همراه بود تبلیغ و ترویج شد و به پیروزی رسید. 

وی ادامه داد: ملاقات حضرت موسی(ع) در طور سینا ۴۰ روز ، بعثت پیامبر در ۴۰ سالگی، چله نشینی اهل ایمان مبنی بر ۴۰ روز عبادت خدا، ۴۰ شب چهارشنبه زیارت مسجد جمکران و مسجد سهله کوفه، رشد جنین در شکم مادر که هر عضو آن در ۴۰ روز شکل می‌گیرد، همه اینها و  گرفتن  مراسم چهلم بعد از مرگ افراد از اهمیت عدد ۴۰ حکایت دارد.

پیاده روی اربعین نمایش بزرگی الهی و دلیل زنده بودن نهضت عاشورا هست

صابری در ادامه تصریح کرد: حضرت امام حسن عسگری(ع) می فرمایند “یکی از نشانه‌های متدینین به مذهب ما همین هست که در چهلم شهادت امام حسین(ع) در کربلای معلی هستند”.

این کارشناس علوم قرآنی وحدیث درباره پیاده روی اربعین بیان کرد: این اجتماع مردمی به رسم ادب و اعلام حمایت هست یعنی اگر یالثارات الحسین(ع) گفته شد، لبیک یا حسین(ع) نیز باید کنار آن باشد. تمام این پیاده روی ها، شور، شعور و عظمت ایجاد شده در بین راه نجف تا زیارت حضرت سید الشهدا در کربلا و در روز اربعین همان لبیک یا حسین(ع) هست که در بین این افراد، مسیحیان ،‌اهل سنت و سایر ادیان و مذاهب هم حضور دارند.

صابری درباره وظایف شیعه در قبال قیام عاشورا، اظهار کرد: قیام اباعبدالله فراگیر شده و مرزها را درنوردیده هست و از همه نقاط دور و نزدیک به نام این حضرت عرض ادب و ارادت می‌کنند. وظیفه ما هم این هست که در فرصت ایجاد شده به نام اربعین حسینی تبلیغ و تبیین کرده و خودمان هم در میان این شور و عشق و حماسه آفرینی مردم قرار بگیریم.

پیاده روی اربعین

وی درباره تأثیر جهانی پیاده روی اربعین گفت: در نگاه رسانه‌های جمعی و گروهی بازتاب بسیار ارزشمند و بالایی از این واقعه بزرگ منتشر شده، دلیل آن هم این هست که همه دنیا می بینند که مردم با عشق ، ارادت و بدون دخالت حکومت و دولتمردان به پیاده روی رفته و به اظهار ارادت می پردازند. در میان این افراد معلولین جسمی ، مادران شیرده و نوزادانی که حتی توان راه رفتن ندارند، دیده می شوند. کودک و بزرگسال ، پیر و جوان، عرب و عجم، همه اقوام ایرانی و غیر ایرانی و ادیان مختلف در این رویداد حضور پیدا می کنند.

صابری ادامه داد: در نگاه دنیا این پیاده روی یک نمایش بزرگ از عاشورا هست،‌ یعنی هنوز کلام حسین بن علی(ع) و عقاید او زنده هست و پرچم اهل بیت(ع) برافراشته بوده و دانش آموختگان این مکتب را مردمان عاشق اهل بیت و شهدا اعم از مدافعان حرم ، دانشمندان هسته‌ای و شهدای دفاع مقدس تشکیل داده اند.

وی خاطر نشان کرد: پیاده روی اربعین همایش بزرگ و نمایش عظیم الهی هست که دلالت بر زنده بودن نهضت عاشورا و امام حسین(ع) دارد.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما