• تاریخ : ۱۴ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مذهبی

چاپ تازه کتاب «ذخیرة المعاد» اثر آیت‌الله سیداسماعیل اردکانی در سه جلد منتشر شد.

به گفته مهر نور، مولف این اثر، آیت‌الله سیداسماعیل اردکانی از علمای بنام و صاحب تالیف در سال ۱۲۵۴ هجری قمری در اردکان یزد دیده به جهان گشود (او پدر سیدمحمدرضا خاتمی – والد آیت‌الله حاج سیدروح‌الله خاتمی – بوده هست). او در طول عمر خویش، در کنار رسیدگی به امور مذهبی و اجتماعی منطقه اردکان، نگاشته‌های بسیاری را قلم زد؛ از جمله کتاب «ذخیرة المعاد» که برای نخستین‌بار در سال ۱۳۲۱ قمری در ۳۷۰ صفحه رحلی چاپ شد.

در معرفی این کتاب عنوان شده هست: کتاب «ذخیرة المعاد» نثری دلنشین و روان دارد و مشحون از آیات و روایات و اشعار فارسی و عربی هست، و گاهی نیز به نکته‌های ظریف اخلاقی توجه می‌کند. این کتاب از یک دیباچه، ۲۷ مقدمه و ۱۵۶ مجلس گرد آمده و مولف بر این نکته تاکید دارد که نظم و سیاق ملحوظ‌شده در این کتاب، تازه و بدیع هست، به گونه‌ای که تمام ظرایف فن روضه‌خوانی از کیفیت مطالب تا زمان و ترتیب مجالس و اقتضای حال ذاکرین و مستمعین، همگی را مد نظر داشته هست.

مجالس «ذخیرة المعاد» از لحاظ سیر تاریخی رویدادهای واقعه کربلا، کاملا به هم پیوسته هست و هر مجلسی با روایت رخدادها شروع شده، گفته‌ها و شنیده‌ها و نقل‌های مرتبط با هر واقعه‌ای در ضمن با اشاره به منبع و ماخذ آن بیان شده، و در پایان به ذکر مصیبت و یا به شرح روایاتی که (به قول مولف) مُبکی هست پرداخته می‌شود.

بنا بر اعلام، مقدمه این کتاب به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی (نواده مؤلف اثر) نوشته شده و انتشارات خانه فرهنگ خاتمی با توجه به نیاز فرهنگی جامعه امروز، به تصحیح و تحقیق این اثر وزین همت گماشته و مراحل ذیل را انجام داده هست:

۱. تحقیق و تصحیح اثر بر اساس تصویر نسخه‌ای از تنها چاپ آن

۲. تخریج مصادر مطالب آن از منابع مربوطه

۳. اعراب‌گذاری عبارات عربی و ترجمه آنها

۴. ویرایش فنی متن و سجاوندی آن

۵. تدوین فهارس فنی

اکنون همزمان با ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا (ع)  کتاب «ذخیرة المعاد» در سه مجلد و ۱۸۵۲ صفحه با صحافی جلد سخت و قیمت دوره ۱۰۰ هزار تومان توسط انتشارات خانه فرهنگ خاتمی و انتشارات دلیل ما به علاقه‌مندان عرضه شده هست.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما